
САРАЈЕВО – Амбасада Руске Федерације у БиХ оцијенила је да је првостепена пресуда вануставног Суда БиХ предсједнику Републике Српске Милораду Додику ванправна, те истакла да је збирка „доказа“ само банално понављање псеудоправних англосаксонских теза које такозвани легитимисти користе да убиједе себе да је Кристијан Шмит „високи представник“.
Из руске Амбасаде су оцијенили да је жалосно што је вануставни Суд БиХ дозволио да буде увучен у англосаксонске провокације са само једним циљем – да посвађају народе у БиХ и наставе своју политику „завади па владај“, користећи БиХ као „социјалну лабораторију“.
„А ако се Франкенштајн рата и сукоба поново појави овдје, то ће бити искључиво кривица западних хушкача и провокатора“, поручили су из Амбасаде Русије.
Из Амбасаде Русије су подсјетили на главне тачке политичке специјалне операције постављања страних држављанина у Сарајеву, међу којим је и оставка Валентина Инцка, што је случај без преседана у дејтонској пракси – када је истовремено и био и није високи представник.
„Ту је и потрага за новим кандидатима, укључујући и неке врло егзотичне – приједлог Кристијана Шмита од Ангеле Меркел – одбијање `западњака` да испоштују процедуру његовог одобрења у оквиру Управног одбора“, навод исе у саопштењу.
Из Амбасаде Русије указују и на по бахатости нечувено „гласање“ у Управном одбору, уз игнорисање мишљења Русије као једног од гараната Дејтонског споразума.
„У суштини, то је занемаривање Савјета безбједности УН“, истиче се у саопштењу руске Амбасаде.
Из Амбасаде су појаснили да је главна ствар, упркос читавој квази-правној казуистици, сљедећа да – према Дејтонском споразуму, Управни одбор само кандидује високог представника, а Савјет безбједности УН даје сагласност.
У саопштењу се подсјећа да је то био случај са свим високим представницима који су добили сагласност у облику резолуције Савјета безбједности УН.
„И само је Кристијан Шварц-Шилинг, када су се `западњаци` освијестили да такве резолуције нема, добио сагласност Савјета безбједности УН у облику писма тадашњег предсједника Савјета безбједности. Наведено писмо Генералног секретара УН Антонија Гутереса само потврђује да није било сагласности Савјета безбједности на именовање Кристијана Шмита“, истиче се у саопштењу.
Уз вето Русије и Кине, укатују из Амбасаде Русије, неоспорна је чињеница да Кристијан Шмит није високи представник.
„Или, ако желите, Кристијан Шмит је нелегитимни високи представник. Другим ријечима – самозванац“, указале су руске дипломате.
Управо због тога је, упркос брижљивом „образложењу“, пресуда вануставног Суда БиХ Милораду Додику ванправна.
У руској Амбасади посебно истичу да је ово њихов принципијелни став, без обзира о којој се особи конкретно ради. „Сличну изјаву бисмо дали да је било која особа – Бошњак, Србин или Хрват – осуђена по овом основу од Суда БиХ“, наводи се у саопшењу.