Episkop austrijsko-švajcarski Andrej u četvrtak je u Beču upriličio prijem za producente dokumentarnog filma „Jeni – malo svjetlo sa zapada“ i akademika Mirka Šošića, priređivača knjige „Ratni dnevnik Pale 1993-1995“, prema kojoj je snimljen film.
Prijem je upriličen za direktora Matične biblioteke Istočno Sarajevo Natašu Kulašinac i direktora Kinoteke Republike Srpske Snježana Lalovića, koji su producenti filma, saopšteno je iz Predstavništva Srpske u Beču.
Ovom prijemu prisustvovao je i Mladen Filipović, šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji, koje je organizovalo premijeru filma sinoć u Beču.
Projekciji filma posvećenog Holanđanki Jeni Ligtenberg, koja je tokom proteklog rata u BiH boravila u humanitarnoj misiji na Palama, prisustvovali su brojni ugledni predstavnici srpske zajednice u Beču.
Delegacija Republike Srpske susrela se isti dan i sa predstavnicima SPKD „Prosvjeta“ u Austriji, a predsjednik „Prosvjete“ Marko Sarić je ovom prilikom istakao da se raduje saradnji i zajedničkim projektima sa Matičnom bibliotekom Istočno Sarajevo.
U Beču premijerno prikazan dokumentarac „Jeni-malo svjetlo sa zapada“
Dokumentarni film „Jeni-malo svjetlo sa zapada“ o Holanđanki Jeni Ligtenberg koja je tokom rata u BiH boravila u humanitarnoj misiji na Palama, premijerno je prikazan u Beču.
Film reditelja Slobodana Simojlovića je u austrijskoj pijestonici prikazan u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Austriji, Kinoteke Republike Srpske, Matične biblioteke Istočno Sarajevo i Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ u Austriji.
Direktor Kinoteke Republike Srpske Snježan Lalović izjavio je da je film nastao iz želje da se institucije Srpske oduže Ligtenbergovoj za sve što je uradila za srpski narod u ratu u BiH, prenosi Tanjug.
„Ovaj film je oda ženi koja je veoma hrabra i koja je zamjenila udobnost ravne Holandije brdovitom Romanijom. Ona je došla da donese lijekove i ostala da pomaže bolnicama“, rekao je Lalović i dodao da se nada da će Jeni Lingtenberg dobiti ulicu u Istočnom Sarajevu, jer je ostavila veliki trag u srpskom narodu.
Akademik Mirko Šošić, autor knjiga „Ratni dnevnik Pale 1993-1995“, koji je bio osnova za snimanje filma, rekao je da je Lingtenbergova bila ratni heroj koji se nije borio oružjem, već je riječ o ženi koja je svu svoju snagu posvetila jednom narodu koji ranije nikada nije vidjela.
Direktor Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac istakla je da je film odlično prihvaćen u Republici Srpskoj, ali i van njenih granica, te da će kulturne ustanove nastaviti da njeguju kulturu sjećanja, kako bi svjedočanstva i istina o događajima od prije 30 godina ostali sačuvani za generacije koje dolaze.
Film „Jeni-malo svjetlo sa zapada“ nedavno je dobio Specijalno priznanje žirija u međunarodnoj selekciji na Martovskom festivalu – najstarijem festivalu dokumentarnog filma u Srbiji.
Osim austrijske, producenti su najavili projekcije u drugim evropskim zemljama.
Jeni Ligtenberg je 1993. godine iz Amsterdama, kao humanitarni radnik, sa konvojem prikupljene pomoći, došla da volontira u nekadašnjoj vojnoj bolnici „Koran“ na Palama.
Planirala je da sa srpskim ljekarima i ranjenicima bude dvadesetak dana, a ostala je gotovo tri godine, i sve vrijeme je vodila lični dnevnik.
Iskustvo i zapažanja iz rata sažela je u knjigu „Jeni Ligtenberg: Ratni dnevnik – Pale 1993-1995“.
(www.palelive.com / Srna)