Proces traženja nestalih vratiti u nadležnost Srpske

0

ISTOČNO SARAJEVO – Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Sarajevsko-romanijske regije, ogorčena opstrukcijom traženja nestalih u BiH, uputiće zahtjev Narodnoj skupštini i Vladi Republike Srpske da proces traženja nestalih bude vraćen na entitetski nivo.

„Pozivamo i međunarodnu komisiju za nestala lica za BiH i Savjet ministara, odnosno Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, koji su suosnivači Instituta za nestala lica BiH, da prihvate činjenicu da je formiranjem Instituta zaustavljen proces traženja nestalih Srba, kao i identifikacija posmrtnih ostataka ekshumiranih tijela“, izjavio je danas Srni predsjednik regionalne koordinacije ove organizacije Mirko Vranić.

On je podvukao da je osnivanje Instituta „propali projekat“ i da zbog toga odgovorna lica u ovoj instituciji konačno treba da javno odgovore porodicama nestalih Srba zašto je zaustavljen proces traženja njihovih najmilijih.

„Povodom 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava, naša regionalna koordinacija sa žaljenjem konstatuje da je proces traženja nestalih Srba u BiH zaustavljen formiranjem Instituta, jer su za pet godina njegovog postojanja identifikovana samo 132 lica srpske nacionalnosti, što je glavni uzrok našeg nezadovoljstva“, pojašnjava Vranić.

Prema njegovim riječima, dok su radile Komisija za traženje nestalih lica i Operativni tim za traženje nestalih Republike Srpske identifikovano je više od 300 lica srpske nacionalnosti godišnje. S tim u vezi, on je doveo u pitanje opravdanost postojanja Instituta za nestala lica u BiH.

„U Republici Srpskoj još tražimo 1.680 lica srpske nacionalnosti, od čega na području Sarajevsko-romanijske regije tragamo za tijelima 390 Srba“, naveo je Vranić.

On je dodao da se u spomen-kosturnicama Republike Srpske još nalaze 642 neidentifikovana tijela, kao i da se samo u Spomen-kosturnici u Istočnom Sarajevu nalazi 275 posmrtnih ostataka.

„Na području federalnog Sarajeva još tražimo 268 lica srpske nacionalnosti, u Goraždu 92, Trnovu i Rogatici po deset, Sokocu šest, Višegradu tri i na Palama jedno lice“, rekao je Vranić.

On podsjeća da je u BiH nestalo 5.200 Srba, od čega u istočnom dijelu Srpske 2.483 lica ili oko 48 odsto od upupnog broja nestalih lica srpske nacionalnosti.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare