Promocija knjige „Tuzla-zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“

0

BIJELJINA – Knjiga „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ biće promovisana u Bijeljini 22. decembra.

Knjiga je objavljena u godini u kojoj se navršava 30 godina od egzodusa srpskog naroda tuzlanske regije i svjedoči o zločinu nad pripadnicima Jugoslovenske narodne armije /JNA/ u Tuzli 15. maja 1992. godine i stradanju srpskog naroda tuzlanske regije tokom 20. vijeka.

U poglavlju „Golgota srpskog naroda“ je opšti istorijski pregled dešavanja koja su dovela do stradanja srpskog naroda tuzlanske regije u ratu 1992-1995. godine, a poglavlje „Zločin bez kazne, Tuzla – 15. maj 1992“ donosi detaljnu analizu napada muslimansko-hrvatskih ekstremista na marševsku kolonu JNA. Objavljeni su i lični podaci i fotografije 54 pripadnika JNA koji su ubijeni i podaci o ranjenima.

U knjizi su objavljeni izvodi iz svjedočenja preživjelih pripadnika JNA, kao i brojni dokumenti koji dokazuju da je napad na marševsku kolonu JNA u Tuzli bio unaprijed pripremljen i izvršen prema ratnom planu tuzlanskog rukovodstva, sa tragičnim posljedicama po pripadnike JNA i srpski narod.

U poglavlju „Identifikacija ubijenih – svjedočanstvo o okrutnosti zločinaca“ objavljeni su podaci o ubijenim pripadnicima JNA u Tuzlanskoj koloni čija su tijela dopremljena na Institut za patologiju i sudsku medicinu Vojnomedicinske akademije u Beogradu, podaci i foto-dokumentacija o ekshumaciji posmrtnih ostataka ubijenih pripadnika JNA iz masovne grobnice na tuzlanskom groblju Trnovac, kao i zapisnici i foto-dokumentacija forenzičke obrade mrtvih tijela ubijenih pripadnika JNA, ekshumiranih iz masovne grobnice u Tuzli.

Poglavlje „Svjedoci stradanja“ donosi više svjedočenja o stradanju pripadnika JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine, dok su u poglavlju „Egzodus Srba tuzlanske regije“ iznesena svjedočenja i statistički podaci o stradanju i etničkom čišćenju srpskog naroda u tuzlanskoj regiji u ratu 1992-95. godine.

„Rane i ožiljci iz prošlosti“ je dio knjige u kojem su tematski obrađena stradanja srpskog naroda u tuzlanskoj regiji pod turskom vlašću i pod austrougarskom okupacijom, stradanja Srba u BiH za vrijeme Prvog svjetskog rata i genocid nad srpskim narodom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Poglavlje „Stradanja Eparhije zvorničko-tuzlanske u 20. vijeku“ donosi detaljne podatke i fotografije o stradanju srpskih svetinja na ovom području.

LATINOVIĆ: NEODRŽIVOST PORICANJA NESPORNIH ČINJENICA

U mišljenju recenzenta univerzitetskog profesora istorije Gorana Latinovića istaknuto je da je knjiga „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ izuzetno dragocjeno, obimno i bogato dokumentovano djelo.

„U rukopisu je detaljno razmatran napad, sa više aspekata, političkog, vojnog i pravnog, i veoma argumentovano je ukazano na neodrživost poricanja nespornih činjenica, kao i na manipulisanje događajima u poslijeratnim godinama, u namjeri da im se da potpuno drugačiji smisao“, ocijenio je Latinović.

Prema njegovim riječima, u ovoj knjizi ponuđeni su argumentovani odgovori na tragična dešavanja koja su dovela do početka građanskog rata, zločina nad Srbima i njihovog egzodusa sa prostora tuzlanske regije. Najviše prostora i pažnje posvećeno je procesima i događajima u Tuzli i tuzlanskoj regiji tokom 1992, ali i posljedicama tragedije, kako u ratnim, tako i u poratnim godinama.

Kako je recenzent naveo, rekonstruisani su događaji gotovo iz dana u dan, dajući njihov jasan prikaz, naročito o pripremama i toku napada na marševsku kolonu JNA koja je 15. maja 1992. godine mirno napuštala Tuzlu.

Latinović ističe da je, osim centralnim događajem – napadom na marševsku kolonu JNA, dosta pažnje u ovom rukopisu posvećeno egzodusu Srba sa šire tuzlanske regije, što je bilo prouzrokovano zločinima nad srpskim civilnim stanovništvom i strahom da se ne ponovi genocid koji su Srbi preživjeli za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata.

On ukazuje da demografska analiza, kao dio rukopisa, pokazuje kakav kolaps je doživio srpski narod na području Tuzle gdje je ostalo samo oko 3.000 Srba prema podacima iz 2013. godine, dok je u čitavoj regiji ostalo samo oko 7.000 Srba.

Latinović je naveo da je značajan dio knjige posvećen golgoti Eparhije zvorničko-tuzlanske, jedne od najstradalnijih eparhija Srpske pravoslavne crkve, uz ocjenu da je i zbirka veoma dragocjenih svjedočenja ljudi koji su preživjeli tragične događaje na području tuzlanske regije u 20. vijeku.

„Uzevši u cjelini, dokumentarna studija `Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda` predstavlja veoma važan doprinos boljem razumijevanju građanskog rata u bivšoj jugoslovenskoj republici BiH i stradanju srpskog naroda, posebno na području tuzlanske regije“, navedeno je u recenziji Latinovića.

VRANJEŠ: KNJIGA ĆE NADŽIVJETI STVARAOCE, A SRPSKI NAROD SVOJE PROGONITELJE

„Pažljivo osmišljena i brižljivo napisana, ova knjiga ostaje da živi i nadživi svoje stvaraoce ali i progonitelje srpskog naroda, kao što je i srpski narod tuzlanskog i drugih krajeva živio, živi i nadživjeće svoje progonitelje, zajedno sa svojom Srpskom pravoslavnom crkvom, svojom vojskom, policijom i državom“, napisao je profesor na Fakultetu političkih nauka Nevenko Vranješ.

On u svojoj recenziji ističe da knjiga „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ donosi utemeljene, provjerene i dokazane činjenice i predstavlja zbir tekstova istorijske, pravne, kriminološke, sudske i druge faktografske orjentacije.

Vranješ navodi da je knjiga zasnovana na dokumentima, dokazima i svjedočenjima, kako preživjelih sudionika, tako i stavovima eksperata, uz bezbroj pojedinačnih sudbina i patnji, nestanka čitavih porodica, ali i kolektivnih stradanja.

On izdvaja ono na Brčanskoj malti 15. maja 1992. godine u predvečerje rata, ističući da se bošnjačko-hrvatska koalicija trajno kompromitovala i osramotila napadajući marševsku kolonu vojnika JNA koja je, prema sporazumu, zauvijek napuštala taj grad u jednom mirnom i odstupnom maršu.

„O duhovnoj i moralnoj snazi Srba tuzlanskog kraja, njihovoj snalažljivosti, između ostalog, govori i činjenica da su se oni i nakon svega snašli, organizovali i da u sredinama u kojima danas žive, naročito u Bijeljini, grade bolje i pravednije društvo. NJeguju kulturu i običaje zavičaja, druže se i čuvaju svoj kraj noseći ga duboko u svojim srcima, sjećanjima i mislima“, zapisao je Vranješ.

Upravo iz te snage, volje i želje, navodi se u recenziji, proistekla je i ova obimna knjiga koja ostaje budućim naraštajima i zainteresovanoj domaćoj i svjetskoj javnosti.

ČEČAR: TEMELJAN NAUČNI PRISTUP OČUVANJU KULTURE SJEĆANJA

Recenzent protođakon Bojan Čečar ističe da knjiga „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ predstavlja putokaz za očuvanje kulture sjećanja.

„Ova knjiga predstavlja obrazac za temeljan naučni pristup kako sačuvati kulturu sjećanja o stradanjima naših predaka, koji bi mogli da primjene i Srbi iz drugih krajeva. Nažalost, na ovim prostorima postoji još mnogo stratišta i žrtava koji vapiju za istinom“, istakao je Čečar.

On kao naročito važno navodi poglavlje u kojem se opisuje stradanje Eparhije zvorničko-tuzlanske u 20. vijeku, ukazujući da se kroz stradanja Crkve najjasnije vide krajnje namjere zločinaca koji su ta stradanja prouzrokovali.

„Tokom dva velika svjetska rata i u toku građanskog rata u BiH Eparhija zvorničko-tuzlanska preživjela je veliku golgotu“, naveo je protođakon Čečar.

ZA ZLOČINCE NEMA KAZNE

U napadu muslimansko-hrvatskih ekstremista na marševsku kolonu JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine ubijena su 54 pripadnika JNA.

U ratu 1992/95. godine smrtno je stradalo 1.265 Srba tuzlanske regije, a oko 80.000 Srba protjerano je sa tog prostora.

Sve do danas, tri decenije nakon tuzlanske golgote JNA i srpskog naroda, za zločince nema kazne.

Srpski narod tuzlanske regije je opstao i nastavio svoj život u miru i slobodi u svom novom zavičaju, Republici Srpskoj.

Izdavači knjige „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ su Zavičajno udruženje Tuzlaka u Bijeljini, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Banjaluka i Izdavačka kuća Eparhije zvorničko-tuzlanske „Sinaj“.

Ovo je prva knjiga u ediciji „Svjedoci stradanja“ koja ima zadatak da prikupljanjem i publikovanjem istorijske dokumentarne građe o stradanjima srpskog naroda tuzlanske regije doprinese njegovanju kulture sjećanja, kako se ne bi dogodila nova stradanja.

Pokrovitelji knjige „Tuzla – zločin bez kazne i egzodus srpskog naroda“ su Vlada Republike Srpske, Eparhija zvorničko-tuzlanska i grad Bijeljina.

Potpisnici za izdavače su protojerej Vaso J. Popović ispred Zavičajnog udruženja Tuzlaka u Bijeljini, Dragan Lukač ispred Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Milorad Kojić ispred Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica i protođakon Bojan Čečar ispred izdavačke kuće Eparhije zvorničko-tuzlanske „Sinaj“.

Priređivači ove knjige su Pero Spasojević, Petar A. Vujičić, Saša Mirić i Milan Minić, recenzenti su Latinović, Vranješ i protođakon Čečar, a lektori i korektori su profesori Jelina Đurković i Nina Ćeklić.

Dizajn, grafičku pripremu i prelom teksta uradio je Saša Mirić a knjiga je odštampana u štampariji „Eurografika“ Zvornik.

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare