БАЊАЛУКА – У оквиру обиљежавања 30 година постојања Академије наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ у Бањалуци је вечерас промовисан Пети том „Енциклопедије Републике Српске“, а на овом капиталном дјелу радило је више од 300 аутора.
Предсједник АНУРС Рајко Кузмановић рекао је да су у овој институцији одлучни да прате свјетске токове у науци, додајући да је врх свих издања енциклопедија, коју називају „књига над књигама“.
„Захваљујући Влади Српске и Народној скупштини, која је донијела Закон о енциклопедији, урађено је много. Објављен је Пети том, а планирано је да се уради укупно 10 томова и на тај начин се сврставамо у ред великих држава и народа“, рекао је Кузмановић новинарима у Бањалуци.
Он је нагласио да је за 30 година постојања Академије урађено много посла, те нагласио да је циљ да њено дјеловање не буде само од Новог Града до Требиња, већ од Португалије до Владивостока.
„У томе и успијевамо, што говори и податак да смо склопили уговоре са 21 установом међународног карактера из 15 држава Европе и Азије“, рекао је Кузмановић.
Потпредсједник АНУРС Драгољуб Мирјанић нагласио је да је ово био велики изазов, те да ће завршетком свих томова енциклопедије, Република Српска добити личну карту.
„То значи да смо ушли у свако село, насељено мјесто, и то је наш грунт. Постигли смо мултидисциплинарност јер је више струка и истраживача радило на енциклопедији“, навео је Мирјанић и додао да ће енциклопедије бити доступне путем промоција и посредством медија.
Генерални секретар АНУРС Драго Бранковић рекао је да је енциклопедија највећи издавачки подухват, који може да ради једна држава и њене институције.
„Посљедњи том има 1.400 енциклопедијских одредница и на њему је радио 301 аутор. Настављамо даље и очекујемо да ће 2032. године бити завршен овај пројекат. Многе велике државе не могу да се похвалити да су за тако кратак период направиле такво капитално дјело“, рекао је Бранковић.
У Галерији АНУРС вечерас је отворена и изложба „У великом формату“ аутора Јелене Межински Миловановић.
(www.palelive.com / Срна)