FOČA – Fočanski pjesnik Luka Cicmil u svojoj poeziji ne izostavlja aktuelne teme iz savremenog života, ali ni sjećanja na prohujala vremena, a knjigom „Balada Mijatova kreča“ sublimirao je sve o čemu je pjevao u proteklih 20 godina, istaknuto je na promociji ove knjige.
Knjiga sadrži proslov-stihove posvete, ciklus „Suzišta“ u kojem je zastupljena zavičajna poezija o Pivi nekada, pravoslavnim hramovima, sjećanja na prohujala vremena i gotovo zaboravljeni način življenja, zatim ciklus „Goromračnoj D“ od 24 ljubavne pjesme, te završnu pjesmu i pripjev.
Cicmil objašnjava da je deseta zbirka poezije „Balada Mijatova kreča“ nazvana po toponimu iz njegovog kraja u Pivskoj oblasti u Crnoj Gori.
„To je mjesto gdje se nalazi moja kuća. Taj prostor je kupljen od Mijata Živkovića, koji je zamuckivao, pa je u narodu ostalo da je krečao“, pojašnjava Cicmil naslov zbirke.
On ističe da knjiga ima dva lamenta – o zavičaju i ljubavi.
„Jedan govori o životu ljepote koja prolazi kroz mjene, ide pivskim gudurama i nosi nešto tajanstveno u sebi. U drugom nazvanom `Goromračnoj D` sabrane su sve moguće ljubavi u jednu jedinstvenu“, rekao je Cicmil.
Cicmil knjigu završava stihovima o prolaznosti života:
„Vječnom tugom, mojom suzom,
bol uzdahom pjesme sriče,
da je život trag trenutka
u vremenu što protiče“.
Knjiga je izašla u izdanju Centra za kulturu i informisanje i Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ iz Foče, a na sinoćnjoj promociji, osim autora, govorili su direktor Centra za kulturu i informisanje Vladimir Pantović, predsjednik fočanskog odbora „Prosvjete“ Radisav Mašić i jedan od recenzenata Rade Lalović.
Mašić je rekao da je Cicmil za dvadeset godina stvaralaštva nadrasto teme o kojima je pisao.
„U ovoj zbirci su zavičajne teme, naći ćemo i ono što podrazumijevamo kao sjećanje, kao raj iz kojeg nas niko ne može istjerati. Tu su i stihovi koji nas melanholijom i opomenom podsjećaju na prošlo vrijeme, na zlo koje visi iznad naših glava. Zbog toga ova poezija ima dimenziju više i nije samo deskriptivna i lirska, već i refleksivna. Lukinu poeziju najbolje je čitati i svako od nas će je doživjeti na svoj način“, rekao je Mašić.
Direktor Centra za kulturu i informisanje Vladimir Pantović istakao je da je Cicmil jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji fočanski pjesnik.
„U Foči se poezija objavljuje od završteka Drugog svjetskog rata. U plejadi od tridesetak pjesnika koji su kroz to vrijeme prošli Cicmil se ističe među prvima. NJegove pjesme su na prvi pogled otvorene, deskriptivne, lako se čitaju, ali suština, zaključci i poruke su tajanstveni i skriveni“, rekao je Pantović.
On je rekao da Cicmila, kao i sve velike pjesnike, krasi višeslojnost koja je prisutna u cijelom njegovom stvaralaštvu.
(www.palelive.com / Srna)