БАЊАЛУКА – Психолог и породични психотерапеут Маја Савановић Зорић рекла је за Срну поводом Свјетског дана превенције суицида да невидљиве битке могу бити смртоносне, а да је први корак ка спасавању живота препознавање знакова очаја.
„Према истраживањима, чак 90 одсто људи који су преживјели покушај суицида касније су изразили жаљење због своје одлуке, што јасно показује колико је важно дјеловати на вријеме и пружити подршку, а касније тражити начине како се носити са проблемима кроз подршку и терапију“, рекла је Зорићева.
Она је навела да су најчешћи знакови склоности суициду интензиван осјећај безвриједности, бесмислености и животне бесциљности, фокус на смрт, те разговор о умирању или суицидалним мислима.
„Знакови суицидних тенденција су и драстичне промјене расположења, туга, очај, припреме попут склапања тестамента, поклањања имовине, набавке пилула или оружја, запостављање активности које су некад доносиле радост, изолација од пријатеља, породице и вољених, те опраштање од ближњих“, указала је Зорићева.
Она је истакла да је статистика забрињавајућа, те да годишње више од 700.000 људи широм свијета изврши самоубиство, напоменувши да свака смрт остави дубоке посљедице на десетине људи у околини.
„Ако препознате знакове суицидних тенденција код некога у вашем окружењу, не окрећите главу. Разговарајте, пружите подршку и подстакните их да потраже стручну помоћ. Ваша интервенција може спасити нечији живот“, рекла је Зорићева.
Свјетски дан превенције самоубиства обиљежава се 10. септембра широм свијета, а установљен је 2003. године. Међународно удружење за превенцију самоубиства сарађује са Свјетском здравственом организацијом и Свјетском федерацијом за ментално здравље како би различитим активностима обиљежили овај дан.
Према Атласу менталног здравља Свјетске здравствене организације објављеном 2014. године, ниједна земља са ниским приходима није пријавила да има националну стратегију за спречавање самоубиства.
(www.palelive.com / Срна)