Radnicima onemogućen ulaz u fabriku

0

ISTOČNO SARAJEVO – Upravni odbor preduzeća „Energoinvest – Rasklopna oprema“ /RAOP/ u Istočnom Sarajevu donio je odluku na osnovu koje je jutros onemogućen ulazak radnika u ovu fabriku, što je dovelo do nezadovoljstva i ogorčenja zaposlenih ovog kolektiva, koji je već duže vrijeme suočen sa velikim finansijskim teškoćama. „Upravni odbor donio je juče Odluku o uvođenju privremenih mjera s ciljem prevazilaženja postojećeg stanja u RAOP-u, u kojoj se kaže da će samo dio, odnosno 19 radnika biti pozvani na posao, a da se v.d. generalnog direktora RAOP-a zadužuje da preduzme potrebne mjere i aktivnosti zaštite imovine i društva“, rekao je danas Srni predsjednik Izvršnog odbora sindikata RAOP-a Siniša Milošević.

On je naveo da je na osnovu te odluke, v.d. direktora Zoran Kukobat donio odluku o dopuštanju ulaska u fabriku samo za 19 radnika, koje je stavio na spisak, dok je za ostalih stotinjak do juče angažovanih radnika ulaz onemogućen.

„Službenici privatnog obezbjeđenja `Sektor sekjuriti` pokušali su jutros da spriječe nezadovoljne radnike da uđu u krug fabrike, ali su oni sami otvorili kapiju i ušli u krug, jer nigdje u odluci ne piše da je radnicima zabranjen ulazak u fabriku. Proizvodne hale su trenutno zaključane“, rekao je Milošević.

Milošević je istakao da se 19 radnika koji su pozvani na posao, među kojima je i on, solidarisalo sa ostalim radnicima i nisu počeli rad u fabrici.

Prema njegovim riječima, do ove neugodne situacije došlo je nakon propalog pokušaja emitovanja prve emisije dionica na berzi, što je bio uslov za odobravanje 11,7 miliona KM kredita od Investiciono-razvojne banke Republike Srpske.

„Ulje na vatru dolilo je odbijanje Uprave RAOP-a da prihvati ponudu predsjednika Vlade Republike Srpske Aleksandra DŽombića, koji im je na sastanku 28. septembra rekao da će Vlada Srpske intervenisati sa dva miliona KM pomoći preduzeću fabrici za nabavku obrtnih sredstava i isplatu dijela neisplaćenih plata, da bi bili stvoreni uslovi da preduzeće uopšte radi“, naveo je Milošević.

On je dodao da je DŽombić tada podvukao da su to interventne mjere, te da Vlada Srpske razmatra mogućnost da obezbijedi i dodatna tri miliona KM neophodna u kratkom vremenskom periodu, ali da ni to nije bilo dovoljno menadžmentu RAOP-a.

„Jednostavno, radnici ne znaju šta tačno hoće većinski vlasnik, odnosno Branimir Babarogić, direktor `Jugotrejda` iz Beograda, da li želi da firma radi ili ne, i sve to je dovelo do ozbiljnog podizanja tenzija u fabrici“, naveo je Milošević.

On je dodao da će sindikat firme pokušati da zauzme stav o novonastaloj situaciji, a očekuje se i stav Vlade i resornog ministarstva.

Za sve to vrijeme radnici ističu da ne namjeravaju da napuste fabrički krug.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar DŽombić prihvatio je 16. februara, na sastanku sa menadžmentom i sindikalnim predstavnicima RAOP-a, prijedlog za odobravanje kredita Investiciono-razvojne banke Republike Srpske ovom preduzeću od 11,7 miliona KM.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare