Rano prepoznavanje glaukoma može spriječiti propadanje vida

1

ISTOČNO SARAJEVO – Glaukom je drugi najčešći uzrok sljepila u svijetu, ali rano prepoznavanje bolesti i adekvatno započeta terapija mogu spriječiti propadanje vidnog polja, rekla je specijalista oftalmologije i optometrije u Bolnici „Srbija“ Istočno Sarajevo Selma Hašimbegović.

„Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, oko četiri odsto stanovništva boluje od glaukoma. Riječ je o bolesti koja se ne može izliječiti, tako da su rana dijagnostika i liječenje ciljevi svih nacionalnih programa, čime se nastoji smanjiti učestalost naprednih oblika ove podmukle bolesti“, pojasnila je Hašimbegovićeva povodom Svjetske sedmice borbe protiv glaukoma.

Ona je rekla da ovu bolest karakterišu oštećenja očnog nerva sa promjenama u vidnom polju i povremeno ili trajno povišenje očnog pritiska.

„Liječenje može usporiti ili zaustaviti napredovanje bolesti. Da bi se to postiglo, neophodna je adekvatna dijagnoza, a terapija glaukoma najčešće je doživotna i mora biti redovna, jer bolest u protivnom često završava sljepilom“, ukazala je Hašimbegovićeva.

Glaukom je, kaže, poznat kao „tihi kradljivac vida“, jer u početku propada samo periferni dio vidnog polja, a simptomi se najčešće pojavljuju tek kada je značajan dio vida već nepovratno izgubljen.

Iako se ova bolest može pojaviti kod bilo koga, Hašimbegovićeva je istakla da su rizični faktori pozitivno porodično nasljeđe, starosna dob iznad 40 godina, visoka kratkovidnost, šećerna bolest, povišen krvni pritisak i povrede oka, saopšteno je iz Bolnice „Srbija“.

„Osobama starijim od 40 godina koje imaju bilo koji od faktora rizika, preporučuje se mjerenje očnog pritiska jednom godišnje. Za osobe koje ne spadaju u rizičnu grupu, dovoljna je kompletna kontrola svake dvije godine nakon 45. godine života, a poslije 65. jednom godišnje „, naglasila je Hašimbegovićeva.

Ona je dodala da rano prepoznavanje bolesti i adekvatno započeta terapija mogu spriječiti propadanje vidnog polja, ali da su, u slučaju da je već nastalo oštećenje vida i vidnog nerva, te promjene u pravilu nepovratne.

Prema njenim riječima, ukoliko oftalmolog posumnja na glaukom, preporučiće pretrage vidnog polja, mjerenja debljine rožnjače, gonioskopije, posebnog snimanja očnog nerva i debljine nervnih niti uz pomoć tri-de-OCT tehnologije, a dijagnoza, prije svega, zavisi od toga u kojem stadijumu je otkrivena.

Hašimbegovićeva je navela da terapije mogu biti različite, da postoji veliki broj lijekova koji se lokalno koriste za snižavanje očnog pritiska, a rade se i laserske intervencije.

„Oštećenja zbog glaukoma su nepovratna. Savremeni lijekovi i operativni zahvati su, nažalost, usmjereni na kontrolu očnog pritiska i ne mogu vratiti izgubljeni vid, zbog čega je rana dijagnoza kod ove bolesti od velikog značaja“, zaključila je Hašimbegovićeva.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Lijepa doktorica