Разговарано о могућности уписа студената из Либије

7

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић разговарао је данас са представницима Министарства за едукацију Либије о могућностима развијања сарадње и потенцијалном упису либијских студената.

Делегацију из Либије из Од‌јељења за високошколске студије чинили су Аламари Хаири Мухамед, Адеб Нураден Рахома Мухамед и конзул Амбасаде Либије у БиХ Акрам Мухамед.

Из Универзитета је саопштено да су састанку у просторијама Ректората присустовали проректор за науку, истраживање и развој Јелена Крунић, проректор за наставу Владимир Владичић, проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета Марко Гутаљ и проректор за људске и материјалне ресурсе Радислав Лале.

(www.palelive.com / Срна / Фото: Скриншот/УИС)

Прати тему
Обавијeсти мe о
7 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ljepota prava uvouimo radnike, sada kada je deficit kod upisa studenata na fakultete, onda se krenulo na uvoz stranih državljana da kod nas studiraju. Samo nek klupe studentske nisu prazne, pa nema veze koće da studira i o čijem trošku.

deder nam malo iranaca

Не видим гдје је проблем са уписом студената? Па ваљда је то једна од позитивнијих ствари, тако се ваљда гради углед факултета, средине у којој се налази…Мађарска, рецимо, стипендира стотине студената сваке године и тако ствара пријатеље у свијету. А нама је проблем и кад нам плаћају!

Tako je akademac, samo nećemo se usrećiti sa Arapima i Azijatima studentima, slaba fajda od njih a pogotovo da nam budu neki prijatelji u futur. Čista iluzija, ali je bitno popuniti studentske klupe da ne zvrje prazne, u tome je poenta.

U Americi trenutno ima oko 1 milion stranih studenata. Od toga vise od pola iz Kine i Indije. Oni godisnje doprinesu americkoj ekonomiji sa oko 40 milijardi dolara. Veliki broj manje poznatih americkih univerziteta i koledza ne bi uopste postojao da nije stranih studenata. U Kanadi je situacija jos gora (ili bolja, zavisi kako to ko posmatra), skoro isti broj stranih studenata kao u Americi na 10 puta manju populaciju. Da nije njih, kojekakvi fakulteti ili vise skole po selima tipa Pale ili Lukavica odavno ne bi postojali, ili nikad ne bi postojali. Ne pokusavam da kazem da je ova situacija za ove dvije drzave dobra, vec samo navodim kakva jeste, a zakljucak izvedi sam.

Pa valjda ovi antiprotivni misle da je bolje da te fakultete zatvore, jer sta bi drugo moglo da se desi s obzirom da je zadnjih godina broj studenata debelo pao. U moje, tj Jozino vrijeme, studenti iz „nesvrstanih zemalja“ su bili cesta pojava na svim univerzitetima u SFRJ.

Ovi će vjerovatno popuniti prazne klupe Draginog instituta.