Realizacija projekta „Snažne porodice – zdrava djeca“

0

ISTOČNA ILIDŽA – Centar za socijalni rad Istočna Ilidža u saradnji sa Udruženjem za prevenciju zavisnosti „NARKO-NE“ iz Sarajeva realizuje projekat pod nazivom „Snažne porodice – zdrava djeca“.

Cilj projekta je da se posebna pažnja posveti porodici, koja je osnovna ćelija društva, odnosno ovaj program podržava roditelje ili staratelje u izazovnim okruženjima u vaspitavanju djece, ali i jača pozitivno funkcionisanje i interakciju porodice.

Direktor Centra za socijalni rad Istočna Ilidža Bosa Kalinić izjavila je Srni da je projekat osmišljen tako da pomaže porodicama iz siromašnijih oblasti da se izbore sa izazovima.

„Odrasli, kao i djeca, često se bore sa posljedicama visoke nezaposlenosti i sukoba u porodici i u okruženju. Dodatni stres za staratelje i njihovu djecu može izazvati anksioznost i depresiju, probleme sa snom i bijes. Program nije namijenjen odraslima ili djeci koji imaju teške reakcije na poteškoće i stres“, navela je Kalinićeva.

Ona je dodala da su stručni radnici Centra završili obuku za rad sa porodicama koju je organizovalo Udruženje „NARKO-NE“.

„Program se realizuje u tri sesije tokom tri uzastopne sedmice koje uključuju staratelje, odnosno roditelje, i dvije sesije u kojima im se pridružuju njihova djeca uzrasta od osam do 15 godina. Prvo učestvuju u paralelnim sesijama koje se organizuju za djecu i staratelje, odnosno roditelje, a nakon kojih slijedi zajednička porodična sesija“, napomenula je Kalinićeva.

Prema njenim riječima, zainteresovani za učešće u programu još mogu da se prijave do petka, 25. marta, a prijave se mogu preuzeti na stranici „Prevencija“ /prevencija.ba/ ili više informacija dobiti na broj telefona 062/959-009 i 057/310-140.

„Svrha ovog programa je smanjiti djelovanje faktora rizika – naklonost prema primjeni nasilnih strategija u roditeljstvu, slabo razvijene vještine upravljanja porodicom, visok nivo stresa, okruženje koje je sklono i pogodno za rano započinjanje upotrebe droge, konfliktno ponašanje i nasilje“, istakla je Kalinićeva.

Cilj je, ukazala je Kalinićeva, povećati i djelovanje zaštitnih faktora kao što je unapređenje porodične interakcije, poboljšani odnosi, nenasilna disciplina, učešće u prosocijalnim aktivnostima i socijalna podrška od roditelja.

Stručni saradnik za programe prevencije u okruženju porodice Udruženja „NARKO-NE“ Alma Hadžiskakić rekla je Srni da je ovaj projekat program Kancelarije UN za drogu i kriminal /United Nations Office on Drugs and Crime/, osmišljen 2010. godine i sproveden u više od 30 zemalja.

„Djeca su svakodnevno izložena raznim situacijama koje predstavljaju rizik za njihov zdrav razvoj kako unutar porodice tako i izvan nje. Neki od faktora rizika su ekonomsko i socijalno siromaštvo, neadekvatan odgovor sistema, zemlja u tranziciji, posttraumatsko društvo i drugi faktori koji zajedno dovode do dezintegracije stanovništva“, navela je Hadžiskakićeva.

Ona je ukazala da su roditelji prinuđeni da više vremena posvete egzistencijalnim pitanjima, te često nisu u mogućnosti da djeci pruže podršku u odrastanju, da ih motivišu za učenje i pomognu njihovo uključivanje u socijalne, kulturne i sportske događaje.

„Izbor najpogodnijeg rješenja je preventivno djelovanje i uvođenje novih metoda rada“, istakla je Hadžiskakićeva.

Ona je napomenula da je program „Snažne porodice“ prvi put realizovan u januaru prošle godine u saradnji sa Kantonalnim centrom za socijalni rad Sarajevo na području opština Ilidža, Novi Grad Sarajevo i Novo Sarajevo.

„Mjerenja su pokazala da je program efikasan na način da unapređuje roditeljsko samopouzdanje i vještine za adekvatnu brigu o djeci, unapređuje ponašanje djece, povećava kapacitet roditelja i djece za nošenje sa stresom, ali i doprinosi unapređenju mentalnog zdravlja svih članova porodice“, navela je Hadžiskakićeva.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare