Предсједник Умјетничког савјета Међународне ликовне колоније „Арт симпозијум Јахорина“ Миливоје Унковић поручио је са отварања 20. сазива Колоније да се ремек-ђела, слике и скулптуре саме боре за свој статус, који им аутор не може обезбиједити, него једино вријеме и простор.
„Оно што је, бар из мог угла гледано, веома битно јесте констатација да је током протеклих 19. колонија настала једна значајна и врло озбиљна збирка умјетничких дјела, што је битно и за самог оснивача Колоније Лазу Савића, као организатора и човјека који предано то ради ево већ 20 година, и наравно битно је и за општину Пале, град Источно Сарајево, као и Републику Српску“, рекао је новинарима Унковић, који је академски сликар.
Он је навео да се управо путем организовања оваквих ликовних сусрета долази до умјетничких дјела.
Према његовим ријечима, сигурно је да општина Пале са својим финансијским конструкцијама никад не би могла да обезбиједи толики број дјела и различитих аутора из цијелог свијета, као што је урадио „Арт симпозијум Јахорина“.
„Све то чини љепоту умјетничког стварања у синтези колонија, дружења, упознавања различитих генерација, као и различитих ликовних области попут скулптуре, сликарства, графика. Поента је управо у томе што је овдје створена јединствена и богата колекција ликовних дјела реномираних домаћих и страних аутора“, рекао је Унковић.
Говорећи о инспирацији, Унковић каже да је то „нека врста океана, као кад ловите рибу, па све зависи од вас…“.
Он је честитао организатору Колоније на великој храбрости, одрицању и умијећу у организацији свих протеклих колонија, што је захтијевало и значајна финансијска средства, потребна за смјештај учесника, те набавку платана, боја, камена, дрвета и других материјала неопходних за рад и стварање умјетничког дјела.
Јубиларни, 20. сазив Међународне ликовне колоније „АРТ симпозијум Јахорина“ отворен је синоћ, а окупио је 14 учесника из Републике Српске, Федерације БиХ, Србије, Сјеверне Македоније и Јапана.
(www.palelive.com / Срна)