Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, te predstavnici opštine Pale i predsjednik Udruženja građana „Ćiro“ iz Sarajeva Fadil Čordalija razgovarali su danas na Ravnoj planini o projektu revitalizacije uskotračne pruge, čija je ukupna vrijednost oko četiri miliona KM.
Vuković je rekao novinarima da je Istočno Sarajevo zainteresovano za ovaj projekat, a prema informacijama i komunikaciji koju ostvaruje sa Sarajevom misli da i taj grad vidi ovaj projekat kao zajednički interes u funkciji razvoja turizma i kompletnog kraja.
„Turizam je jedna od dodirnih tačaka gradova Istočnog Sarajeva i Sarajeva i naroda na ovom području. To smo pokazali u prethodnom periodu radeći zajedno na Trebeviću, otvaranjem gondole na Ravnoj planini i tako pokazujemo spremnost da prevaziđemo neke dugotrajne razlike“, naglasio je Vuković.
On je dodao da je projekat o revitalizaciji uskotračne pruge, koja bi išla od Sarajeva do Pala, zajednički interes opština u sastavu grada Sarajeva i Istočnog Sarajeva – Istočni Stari Grad i Pale.
Prema njegovim riječima, najveći interes ima opština Pale, jer bi projekat bio istorijski i povezivao bi turiste iz grada Sarajeva prugom do Jahorinskog potoka, gdje bi gondolom išli preko Ravne planine do Jahorine.
„Ako bi došlo do revitalizacije takvog projekta ovaj kraj bi ušao u red svjetskih skijališta sa jednim spektakularnim načinom dolaska na Jahorinu vozićem i kabinskom gondolom. Nadam se da ćemo postići opštu saglasnost institucija vlasti na svim nivoima, uz pomoć visokog predstavnika i ambasada u BiH koji smatraju da ovaj projekat treba da zaživi“, naveo je Vuković.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je da je bitno da u ovoj regiji procvjeta turizam, da se na planinu vrate ljudi koji su prije dolazili i da se na Ravnoj planini osjećaju kao kod kuće.
„Čuo sam da je jedna vaša lokomotiva otišla na remont u Austriju sedamdesetih godina prošlog vijeka i trebalo bi da se vrati, jer postoji dokumentacija da ona pripada ovom prostoru. Želim da pomognem i promovišem ovu prugu kako bi bila uspješna kao i na početku“, kaže Incko.
On je čestitao svima koji su investirali u revitalizaciju uskotračne pruge, rekavši da su to prave patriote, jer žele da naprave nešto za svoju opštinu, zavičaj i mlade ljude koji imaju namjeru da ostanu na ovim prostorima.
Predsjednik Skupštine opštine Pale Predrag Vučićević izjavio je da opština podržava ovaj projekat i da je već urađen projekat revitalizacije pruge od Sarajeva do Pala.
„Dužina trase iznosi ukupno 11.308 metara, od toga na području opštine Pale je 5.416 metara, opštine Istočni Stari Grad u dužini od 4.799 metara i opština Stari Grad, kanton Sarajevo, 823 metra. Na toj trasi je 11 tunela i tri mosta koji se moraju adaptirati ukupne dužine 86 metara“, naveo je Vučićević.
On je istakao da opština Pale ima projektnu dokumentaciju i projekat koji iznosi oko četiri miliona KM, te da je opština svjesna činjenice da ne može sama snositi troškove.
„Održavamo sastanke sa gradovima Istočno Sarajevo i Sarajevo, kao i sa opštinama Istočni Stari Grad i Stari Grad kako bi pokušali da se dogovorimo da izdvojimo sredstva. Trebaće nam pomoć Vlade Federacije BiH i pomoć Vlade Republike Srpske“, naglasio je Vučićević.
Predsjednik Udruženja građana „Ćiro“ iz Sarajeva Fadil Čordalija rekao je da bi prva faza obnove išla od Sarajeva do Pala.
„Stara pruga je netaknuta i ispravna, jedan most je uništen, a Bistrička stanica presječena zaobilaznicom. Objekat stare stanice mogao bi da se pretvori u tehnički muzej i bude depadans muzeja Grada Sarajeva, a, ako lokalna vlast prihvati, zgrada željezničke stanice na Palama mogla bi da se pretvori u hotel koji bi bio adekvatan turistički sadržaj uz ovakvu prugu“, naveo je Čordalija.
On je dodao da su idejni projekti, predmet radova i sve saglasnosti lokalnih zajednica pribavljeni, te da sada slijedi konkretna faza izrade izvedbenog projekta i konkretnih ugovora.
(www.palelive.com / Srna)
Ideja o obnovi uskotračne pruge nie do „juče“ ima dug period vremena kako se aktuelizuje, tačnije od njenog ukidanja 1978. godine. Ali to da baš ide od Sarajeva je nemoguća misija, kada je poznato da je Sarajevska zaobilaznicu tokom svoje izgradnje poklopila kolosijek bivše pruge u dužini nekoliko kilometara. Od Bistrika prema Palama zaobilaznice ide starom prugom skoro kilometar. Jedino da „budući“ ćiro ide po zraku, ali to nemože pa je potrebno praviti vijadukte, a to debelo košta. Postavlja se pitanje ko će to finasirati, otkud lova u kokusna vremena. Krediti koštaju, a ekonomska isplativost neizvjesna. Ko da odgovara ako bude promašene investicija, a obaveza kredita ne prestaje. Suma, sumarum sve ostaje plod dobre mašte i neostvarenih želja. Živi bili, pa vidjeli.