Родно осјетљив језик – језички инжењеринг и удар на српски идентитет

0

БЕОГРАД, 23. МАЈА /СРНА/ – Члан Савјета за српски језик Срето Танасић рекао је да је Влади Србије предат захтјев да се из Закона о родној равноправности избришу чланови који се односе на родно осјетљив језик и његову законом обавезујућу употребу и нагласио да се жели спријечити насиље над језиком и драконске казне којим би се људи тјерали да такве ријечи користе.

Танасић, који је и предсједник Одбора за стандардизацију српског језика, истакао је да српски језик већ има мноштво ријечи које потпадају под категорију „родно осјетљивих“ и да их у једнотомном Рјечнику Матице српске има више од 2.000, „али да ниједна није унесена законом, него је настала у складу са потребама у друштву и законима језика“.

„Груба је подвала да смо против речи као докторка, професорка или професорица
и мноштва таквих. Ми нисмо за језички инжињеринг, насиље над језиком, а онда, под претњом драконских казни, натеривања да се такве речи користе. Ни Црвени кмери у Камбоџи нису забрањивали народу да се користи својим језиком“, нагласио је Танасић.

Танасић је прецизирао да је Савјет захтјев упутио у уторак, 21. маја, док је сама одлука донесена раније, али се чекало да се заврши формирање нове републичке владе.

„Наш захтев је да се укину сви чланови који се односе на увођење у употребу родно сензитивног језика. Ми тиме нисмо рекли да је у другим тачкама тај закон уреду. Он је мањкав још по многим другим критеријумима, али то није задатак Савета за српски језик“, рекао је Танасић.

Он је истакао да је одлука донијета на основу мишљења свих релевантних институција која се баве српским језиком, али и закључака научних скупова на којима су учествовали лингвисти и други стручњаци, попут правника, социолога, филозофа и оних из области књижевности, међу којима и са скупа у организацији Одбора за стандардизацију српског језика и Матице Српске.

Они су оцијенили да је ријеч о језичком инжењерингу, увођењу идеологије у језичка питања, уништавању српског језика, али и удару на српски идентитет који почива на језику и култури.

„Уз то, познато вам је колико је широка културна јавност осуђивала тај закон. Ми смо се изјаснили само што се тиче језичког инжењеринга и насиља над српским језиком, јер то је у нашем домену, а верујте да има много проблема по овом закону, уништава се српски језик као такав, а посебно српски стандардни језик“, рекао је Танасић.

Он је навео да је захтјев је упућен Влади Србије као предлагачу закона који је Скупштина Србије усвојила.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare