Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman istakao je da su sarajevski Srbi podnijeli veliku žrtvu u proteklom ratu, a da je njihov egzodus nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, bio dodatna golgota.
Koroman je naglasio da su Srbi prije 27 godina morali napustiti mnoga sarajevska naselja koja su nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma pripala Federaciji BiH i da je kasnije bio mukotrpan posao podići novi grad.
„Napuštaju se domovi, ljudi kreću kako bi u drugim mjestima obezbijedili krov nad glavom i dobili priliku za egzistenciju, noseći kovčege sa svojim mrtvima. Tada se iz Rajlovca seli i Vazduhoplovni zavod `Orao` u Bijeljinu, iz Hadžića `Remontni zavod` u Bratunac, iz Ilijaša fabrika montažnih kuća“, izjavio je Koroman novinarima uoči duhovne akademije povodom obilježavanja 27 godina od egzodusa sarajevskih Srba.
On je napomenuo da sarajevski Srbi danas žive svuda – širom Republike Srpske, Srbije, Crne Gore, ali i svijeta.
Koroman je podsjetio da je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu iz Sarajevsko-romanijske regije živote dalo 4.211 srpskih boraca i 2.967 civila.
Načelnik opštine Pale Boško Jugović rekao je da su učesnici egzodusa podnijeli ogromnu žrtvu, podsjećajući da je 120.000 Srba moralo da napusti vjekovna ognjišta i da sa sobom ponesu posmrtne ostatke najmilijih.
On je napomenuo da se danas, nakon više od četvrt vijeka, odaje pošta svim žrtvama, ali i poštovanje učesnicima egzodusa koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji srpskog naroda.
„Mnogi od njih danas su intelektualne veličine – ljekari, akademici. Svi oni dali su doprinos kulturi i razvoju opštine Pale, Sarajevsko-romanijske regije, ali i Republike Srpske“, istakao je Jugović.
Neposredni učesnik kolone egzodusa sarajevskih Srba i ratni vojni invalid Mladen Krsman rekao je da je na duhovnoj akademiji bio zadužen da ispriča jednu ratnu priču iz kolone iako je takvih na hiljade.
„Ova je samo podsjećanje na golgotu koja nam se dogodila 1996. godine. Nadam se da će se na akademijama pričati uvijek po jedna ovakva priča“, istakao je Krsman i dodao da je poslije 27 godina danas obukao ratnu uniformu u kojoj je bio u koloni.
Na duhovnoj akademiji nastupili su i Kamerni sastav Pale pod rukovodstvom Jelene Aničić, guslar Dušan Pejić, te pjesnik Ognjen Kandić.
Duhovnoj akademiji u Kulturnom centru na Palama prisustvovali su ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, predstavnik Ambasade Srbije u BiH Nataša Đorđević, delegacije grada Istočno Sarajevo i opština Sarajevsko-romanijske regije, te regionalnih i lokalnih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Među prisutnima bili su i šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić, poslanik u ovom domu Miroslav Vujičić, kao i delegacije Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, regionalnih i lokalnih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i nastalih nakon egzodusa sarajevskih Srba, predstavnici Boračke organizacije Pala, Univerziteta u Istočnom Sarajevu, te učenici Srednjoškoslkog centra „Pale“.
Egzodus 120.000 Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
Srpski borci zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske, odbranili domove, a onda su morali da napuste naselja koja su, prema Dejtonskom sporazumu, pripala FBiH.
Program povodom obilježavanja 27 godina od egzodusa sarajevskih Srba organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
(www.palelive.com / Srna)