Серија „Нобеловац“ од 5. oктобра, сваки успјех позоришта Српске велика радост

БЕОГРАД – Глумац Тихомир Станић изјавио је у интервјуу Срни да ће његова серија о Иви Андрићу „Нобеловац“ почети да се приказује на Радио-телевизији Србије /РТС/ 5.

октобра, те истакао да је то нека врста враћања његовог личног дуга јер је директни корисник Андрићеве одлуке да сав новац од Нобелове награде поклони библиотекама у БиХ.

Станић је рекао да сваки успјех Народног позоришта Републике Српске, чији је био умјетнички директор прије двадесетак година, представља за њега велику радост, те указао да већ двије године у његовом „Театријуму“ у Београду учествују и студенти Академије из Бањалуке.

Он је навео да никада није гледао ни секунд неког ријалитија, те да се понаша као да не постоје, док је за крађу културне баштине рекао да је логично да ће је неко присвојити, ако они којима припада дигну руке од ње.

ДИРЕКТНИ КОРИСНИК АНДРИЋЕВЕ ОДЛУКЕ ДА НОВАЦ ОД НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ПОКЛОНИ БИБЛИОТЕКАМА У БиХ

Када је ријеч о серији „Нобеловац“, Станић је рекао да радња серије о Андрићу почиње од момента када сазнаје да је добио ову награду до часа када је прима.

„Серија ће ићи суботом и недељом, осам епизода током октобра. Радња серије догађа се у октобру, односно фактички почиње 26. октобра на вест да је добитник Нобелове награде југословенски писац Иво Андрић“, прецизирао је он.

Станић, који игра Андрића у периоду од 1941. до 1961. године, навео је да младог Андрића у периоду од 1914. до 1920. године игра глумац из Загреба Игор Јуринић, Андрићеву жену Милицу Бабић игра сарајевска глумица Селма Алиспахић, а њеног првог мужа Ненада Јовановића глуми Жељко Џек Димић.

Ту, додао је Станић, има и много занимљивих историјских ликова попут Родољуба Чолаковића, Милована Ђиласа, Радована Зоговића и Александра Вуча, а појављују се и Јосип Броз Тито и Адолф Хитлер.

„Верујем да ће бити занимљиво. Серија обухвата тренутак када Андрића сазнаје да је добио Нобелову награду, а онда има и сећања на кључне тренутке у животу који су га довели дотле“, рекао је Станић.

Он је навео да су се држали историјских чињеница и покушали да нађу пишчеве мотиве за неке одлуке као што је тренутак када одлучи да сав новац од Нобелове награде поклони библиотекама у БиХ.

„Покушавамо да објаснимо неке његове поступке. Тежиште серије је у причи да му је 1941. године нуђено да оде у Швајцарску и да се као амбасадор склони од ратних опасности, а он је изабрао да дође у Београд, да подели и судбину народа. Дакле, у то време у окупираном Београду он не дозвољава да се било шта објави од његових д‌јела, одбија да потпише апел немачких власти српском народу да осуде пружање отпора окупаторима, седи и пише своја дела за која ће касније добити Нобелову награду. То је суштина приче“, испричао је Станић.

Станић је навео да ову серију осјећа као враћање неког личног дуга пошто је као дијете много читао у школској библиотеци будући да је живио по разним сеоским школама /отац му био учитељ/, а и рођен је у сеоској школи у Шешковцима код Лакташа.

„Као дете сам много читао, била ми је доступна школска библиотека, а ја сам један од оних који ју је директно користио и уживао у Андрићевој одлуци да целокупну награду поклони библиотекама. Ја сам један од корисника те одлуке у раном детињству“, рекао је Станић.

Станић је напоменуо да је имао велику срећу да је РТС препознао пројекат „Нобеловац“ као квалитетан и да су ушли у продукцију.

„Ми смо били извршни продуценти. Први пут сам режирао ТВ серију, заједно са Боришом Симовићем, тако да са позитивиним узбуђење једва чекам да се то прикаже, па да идем даље. Почео сам већ да припремам и серију о Милошу Црњанском“, открио је Станић, који зна напамет један дио романа „На Дрини ћуприја“ и говори га већ 24 године.

С обзиром на то да је много пута глумио Андрићев лик, Станић је напоменуо да се ипак не осјећа толико као Иво Андрић, али да је постао мудрији и да је неке мисли нобеловца упамтио и усвојио.

„У сваком случају ми је то донело много доброг. Све што сам радио у вези са Андрићем ми је само добро донело“, истакао је Станић.

ВЕЛИКА РАДОСТ СВАКИ УСПЈЕХ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА СРПСКЕ

Када је ријеч о сарадњи са Републиком Српском, Станић је рекао да има приватне и породичне везе, подсјетивши да је 2005/2006. године био умјетнички директор Народног позоришта Српске и да сваки успјех тог позоришта и данас доживљава као велику радост.

„Тамо /у Српској/ сам снимао и продуцирао филмове `Турнеја`, `Непријатељ`, `Топ је био врео`, `Фалсификатор` и неке сцене `Нобеловца` су снимане у Вишеграду“, указао је он.

Када је ријеч о његовом „Театријуму“, Станић је истакао да је то простор отворен да се тамо студенти првих година представљају и имају своју испитну представу, те напоменуо да је позвао и да већ двије године у њему учествују студенти и Академије умјетности из Бањалуке.

НИКАДА НИСАМ ГЛЕДАО НИ СЕКУНД РИЈАЛИТИЈА, ПОНАШАМ СЕ КАО ДА НЕ ПОСТОЈЕ

Говорећи о штетности утицаја ријалитија на српску културу, Станић је рекао да је то посљедица неокапиталистичког система и да ријалити постоје свуда у свијету.

„Никада нисам гледао ниједан секунд ниједног ријалити програма од када су се појавили пре дведесетак година и понашам се као да то не постоји. Очигледно, то не могу спречити нити утицати, али могу не обраћати никакву пажњу и не давати никакав допринос њиховом постојању“, истакао је Станић.

Он је навео да свој став у сегменту који се зове игра, драмски програм и позориште исказује избором својих тема којима се бави већ четврт вијека, те напоменуо да он није учио неке вицеве ни скечеве да говори публици, већ говори Андрићеву „На Дрини ћуприју“.

„Један од проблема друштва је тај што људи дају решења, нуде савете, а понашају се супротно од оног што причају. Значи, ако својим примером исказујете свој став, онда неког бољитка може бити. Ако осуђујете ријалити, а учествујете у томе, макар то само гледали, онда нема бољитка“, указао је Станић.

Када је ријеч о крађи српске културе и баштине, Станић је рекао да Срби никада не могу кривити никог другог, осим себе, ако забораве нешто.

„То се дешава ако ми не поклањамо пажњу. Не може се украсти нешто што је наше ако то чувамо и негујемо. Ако ми дигнемо руке, онда ће логично то присвојити свако ко буде у прилици“, нагласио је познати глумац.

Он је додао да сада завршава снимање „Камионџија“, 23. септембра ће доћи на Јахорину са представом „На Дрини ћуприја“, два дана касније има премијеру прве двије епизоде „Нобеловца“, а затим снима „Убице мог оца“.

Станић је рекао да ће 5. октобра, када почиње емитовање „Нобеловца“ на РТС-у, играти у представи свог матичног позоришта „Атеље 212“ у Паризу.

Коментаришући податак да је одиграо више од 130 улога, Станић је навео да је играо много ликова, али да не броји, а да ће, ако то буде вриједило, на крају неко то избројати.

(www.palelive.com / Срна / Фото: Скриншот)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare