Шкипина: Тренд смањења броја незапослених

2

На евиденцији Завода за запошљавање Републике Српске у новембру 2024. године евидентирано је 54.409 незапослених лица, што је за 4.942 или 8,3 одсто мање него у истом периоду 2023, рекао је вршилац дужности директора Завода Дамјан Шкипина.

„Тренд посљедњих година је да се број лица на евиденцији незапослених константно смањује“, истакао је Шкипина.

Он је навео да је, од укупног броја незапослених на евиденцији Завода, 17.961 лице са средњом стручном спремом, 17.517 квалификованих радника, 10.808 ниско квалификованих радника, док су са високом стручном спремом 6.104 лица.

Према његовим ријечима, анализирајући број пријављених по старосној структури, ситуација је проблематична јер је на евиденцији 22.015 лица старости од 50 до 65 година, а то је тешко запошљива категорија коју послодавци углавном избјегавају, иако та лица чине готово половину незапослених.

Шкипина је додао да се на евиденцији налази око 25.000 лица која имају од 30 до 50 година и око пет-шест хиљада лица до 30 година.

Он је рекао да се, због престанка радног односа, на евиденцију Завода током 11 мјесеци пријавило 16.196 лица.

„Од укупног броја пријављених, 60 лица је пријављено због стечаја, 558 због престанка рада послодавца, 405 због престанка обављања приватне д‌јелатности, 4.161 лице је пријављено као технолошки вишак, 5.601 лице због престанка уговора на одређено вријеме, 2.049 лица на основу изјаве радника-послодавца о прекиду радног односа, 3.053 лица због споразумног прекида радног односа и 309 лица из других разлога“, истакао је Шкипина.

Анализирајући број пријављених лица према претходном радном искуству, Шкипина је рекао да је најчешћи разлог престанак рада на одређено вријеме, затим споразумни прекид радног односа и технолошки вишак због промјене организационе структуре.

Шкипина је појаснио да лица која остану без посла имају право на новчану накнаду која се обрачунава у складу са проведеним временом на послу.

„Минимално је осам мјесеци радног искуства за добијање једномјесечне новчане накнаде, а како се повећава радни стаж тако се повећава и број мјесеци за исплату, јер лица са 30 година радног стажа имају право на накнаду 18 мјесеци“, рекао је он и додао да је најнижа загарантована накнада 495 КМ, док максимална иде до просјечне исплаћене плате у посљедња три мјесеца.

Шкипина је нагласио да је закључно са 30. новембром са евиденције незапослених Завода запослено укупно 19.167 лица.

ЗА КОЈЕ СТРУКЕ СУ ПОСЛОДАВЦИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ, А КОЈИХ ЈЕ НАЈВИШЕ НЕЗАПОСЛЕНИХ?

Он је напоменуо да су, од укупног броја незапослених лица, послодавци исказали интересовање за запошљавање професора разредне наставе, дипломираних економиста, професора математике, васпитача у предшколској установи, информатичара различитих профила, медицинских техничара, возача, електричара и продавача.

На питање којих лица има највише на евиденцији незапослених, Шкипина је рекао да су, од укупног броја незапослених лица која су пријављена на евиденцију, најбројнија занимања у оквиру трећег степена стручне спреме продавачи, бравари и ауто-механичари.

Он је додао да су у оквиру четвртог степена стручне спреме економски техничари, матуранти гимназије и машински техничари, док се у оквиру седмог степена стручне спреме издвајају лица са занимањем дипломирани економиста, дипломирани правник и професор разредне наставе.

„Иако су у великом броју пријављена на евиденцији незапослених, не можемо рећи да се ова лица не запошљавају. Постоји интерес послодаваца за њихово запошљавање, али прилив из образовног система лица тих занимања доводи нас до тога да их имамо евидентираних у великом броју“, рекао је Шкипина.

Говорећи о Акционом плану за 2024. годину и реализацији пројекта запошљавања код послодаваца, Шкипина је навео да је 2.916.840 КМ издвојено за запошљавање 545 лица, за самозапошљавање 300 лица одобрено је 1.800.000 КМ, док је за обуку, доквалификацију и преквалификацију било слабо интересовање, а планирано је 15.000 КМ.

Шкипина је додао да је за ове пројекте укупно планирано 4.731.840 КМ које ће бити утрошене по овим компонентама.

Када је ријеч о Програму запошљавања приправника са високом стручном спремом, Шкипина је навео да ће бити утрошено око пет милиона КМ за запошљавање 445 приправника, те да је ту био велики одзив.

Говорећи о подацима из претходних година колико је лица запослених по овим програмима остало у радном односу, Шкипина је напоменуо да редовно врше евалуацију и прате те податке.

„Када говоримо о приправницима, око 50 одсто их је остало у сталном радном односу код послодавца, а када говоримо о привреди ту је постотак већи и износи од 60 до 70 одсто“, прецизирао је он и додао да су то добри резултати које биљеже и земље окружења.

ПРИПРАВНИЧКИ СТАЖ СКРАТИТИ НА ШЕСТ МЈЕСЕЦИ

Говорећи о плановима за ову годину, Шкипина је додао да је и за пројекте запошљавања у 2025. планирано око 10 милиона КМ.

Он је нагласио да ће Завод за запошљавање у 2025. години тражити да се мијења Закон о посредавању у запошљавању и правима за вријеме незапослености, јер ту треба уредити неке ствари које не иду наруку у пословању Завода, те више помоћи лицима на евиденцији незапослених.

„То је жива материја и захтијева сталну комуникацију, усавршавање и мијењање одређених ствари. Моје мишљење је да овај програм приправника у оваквом облику више није добар“, рекао је Шкипина и додао да сматра да приправнички стаж треба скратити са 12 на шест мјесеци.

Он је напоменуо да тренутно на евиденцији имају више од 3.000 лица са високом стручном спремом која нису одрадила приправнички стаж, што значи да нису конкурентна на тржишту рада.

Према његовим ријечима, ако би покушали свим тим лицима да омогуће да одраде приправнички стаж, то би Владу и Завод коштало више од 30 милиона КМ, због чега сматра да приправнички треба скратити на шест мјесеци, јер је то довољан период да се и запослени и послодавци могу одредити и вид‌јети је ли неко за тај посао заинтересован.

Са друге стране, Шкипина је навео да имају проблем када неко заврши факултет, а имао је висок просјек или је надарен, дође и пријави се на евиденцију, чека можда годину или двије и у том чекању се одлучи да оде у иностранство, чиме се губи квалитетан радник, што није добро за Републику Српску.

Он сматра да онима који заврше студије треба омогућити да што прије дођу до радног мјеста, те да програм суфинансирања буде стално отворен.

„На тај начин ће бити конкурентни на тржишту рада, а ми ћемо задржати квалитетне људе и у реалном сектору и у јавним институцијама“, указао је Шкипина.

ПРОГРАМ „ГАРАНЦИЈА ЗА МЛАДЕ“ СТАРТОВАЋЕ У ПРИЈЕДОРУ

Шкипина је најавио да ће програм „Гаранција за младе“ стартовати као пилот-пројекат од 2026. године у филијали у Приједору, гд‌је је евидентирано око 1.000 лица са високом стручном спремом.

Он је појаснио да овај програм подразумијева да младима до 30 година пруже прилику и, најкасније до четири мјесеца након пријављивања на евиденцију Завода, понуде радно мјесто, наставак школовања или одређену праксу.

„То је пројекат који је заживио у региону и од 1. јануара 2026. године ће као пилот-пројекат бити примијењен и на подручју приједорске филијале“, истакао је Шкипина.

Он је додао да у 2025. години планирају и одржавање сајмова за запошљавање.

Шкипина је истакао да су од програма „Рекономи“ добили средства за израду сајта који ће омогућити свим корисницима, како послодавцима, тако и лицима са евиденције незапослених, лакши и бољи увид, а циљ је да се направи боља веза Завода и послодавца.

„Желимо да имамо бољу комуникацију са послодавцима и испунимо основну функцију Завода, а то је посредовање између незапослених лица и послодаваца“, рекао је Шкипина.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
2 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Zanima me, gdje su se zaposlili ti ljudi pa je došlo do smanjenja broja nezaposlenih?

Otišli u Njemačku!