ISTOČNO SARAJEVO – Nekadašnji direktor ratne bolnice „Žica“ kod Sarajeva doktor Milan Pejić rekao je Srni da je vijest o smrti čuvenog srpskog hirurga Miodraga Lazića pogodila ne samo ljekare i bolničko osoblje koje je zajedno radilo u najtežim uslovima rata u ovoj ratnoj bolnici, nego i sve ljude tadašnjeg Srpskog Sarajeva.
„Otišao je doktor i prijatelj sa kojim smo u toj ratnoj bolnici uradili velike stvari i spasili mnoge živote u gotovo nemogućim uslovima. On se odazvao da dođe na moj poziv u bolnicu `Žica`, i to u vrijeme kada niko ko se bavio hirurgijom stomaka nije htio da dođe i pomogne“, rekao je Pejić.
On je naveo da se posljednji put sa Lazićem vidio prošle godine u Istočnoj Ilidži kada ih je posjetio.
„Bili smo zajedno u crkvi u Blažuju da odamo počast poginulima. Nekako su svi doktora Lazića smatrali svojim sugrađaninom i ovo je veliki gubitak za sve nas. Nama u ratu je jako pomogao i zajedno sa 26 doktora koji su radili u ratnoj bolnici `Žica` činili smo velike stvari u nemogućim uslovima“, istakao je Pejić.
On je konstatovao da virus korona očito ne bira koga će odnijeti, ni doktore ni profesore niti obične ljude.
Čuveni srpski hirurg Miodrag Lazić, koji je tokom ratova devedesetih spasavao živote u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj, preminuo je jutros u Nišu od posljedica zaraze virusom korona.
Lazić je bio veliki čovjek i humanista, hirurg i dobrovoljac
ISTOČNO SARAJEVO – Bivši direktor Bolnice u Istočnom Sarajevu Slavko Ždrale izrazio je danas iskreno žaljenje zbog smrti čuvenog srpskog hirurga Miodraga Lazića, za koga kaže da je bio veliki čovjek i humanista, izuzetan hirurg i hrabar dobrovoljac.
„Naš cijenjeni kolega Lazić izgubio je, nažalost, najsudbonosniju bitku koju je vodio, za razliku od svih onih pobjeda koje su ga u odbrambeno-otadžbinskom ratu krasile kao vrhunskog hirurga, koji se istinski borio, do posljednjeg atoma snage, da spasi živote ranjenim vojnicima i civilima koji su bili na ivici smrti“, rekao je hirurg Ždrale Srni.
Navodeći da je poznato koliko je Lazić kao hirurg pomogao srpskom narodu na području tadašnjeg Srpskog Sarajeva, Ždrale je istakao da je za njega mnogo važnije to što je Lazić, kao čovjek i humanista, odlučio da ostane na ratištu sa svojim narodom.
„Lazić je u Bolnici `Žica` spašavao živote ranjenim srpskim borcima, što se ne može reći za mnoge naše kolege koji su imali obavezu da tu ostanu, a nije ih bilo kada je Srbima bilo najteže“, dodao je Ždrale.
Ždrale podsjeća da se doktor Lazić nijednog trenutka nije dvoumio nego se odlučno pridružio srpskim ljekarima u bolnici „Žica“ u Blažuju, gdje je svu svoju energiju, iskustvo i znanje stavio u službu zbrinjavanja povrijeđenih vojnika i civila.
„Osim njegovih zasluga u stručnom smislu, ono što ga krasi jeste to što je otišao daleko od svoga doma, došao u Republiku Srpsku, gdje je bjesnio građanski rat. On se nije uplašio i nije pobjegao kao neki drugi, i to je za mene, njegova najveća vrlina“, naglašava Ždrale.
Prema njegovim riječima, Lazić je ostavio neizbrisivi trag u srpskom narodu, koji će ga zauvijek pamtiti i pominjati kao velikog čovjeka, ljekara i humanistu.
Čuveni srpski hirurg Miodrag Lazić, koji je tokom ratova devedesetih spašavao živote u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj, preminuo je jutros od posljedica virusa korona.
On je u avgustu 1991. godine napustio mjesto hirurga u Nišu i zaputio se u tadašnju Republiku Srpsku Krajinu.
Kao hirurg je učestvovao u proboju koridora u junu 1992. godine, zatim se kao dobrovoljac javio u ratnu bolnicu „Koran“ na Palama u Republici Srpskoj, a potom se priključio srpskim ljekarima u Bolnici „Žica“, na samoj liniji fronta.
(www.palelive.com / Srna / Foto: Novosti)
На Палама једна улица да носи докторово име, заслужио је.