
Фондација „Чувари баштине – Bassania“, Емир Меданхоџић и Феђа Кулина обавили су теренски обилазак неколико некропола стећака на подручју општине Пале. Истраживање је обухватило локације у селима Доња и Горња Љубогошта, Рогоушићи, Браја и Јеловци, гдје су документовани различити типови средњовјековних надгробних споменика. Истраживачи указују на значај систематског пописивања и заштите ових локалитета, с обзиром на то да неки од њих нису били обухваћени ни у радовима Шефика Бешлагића, водећег истраживача стећака у бившој Југославији.
Некрополе у Доњој Љубогошти
У Доњој Љубогошти истражене су двије некрополе:
Прва некропола, у оквиру православног гробља породице Станишић, обухвата 42 стећка различитих облика – плоче, сандуке и сљемењаке. Иако су неки споменици потонули у земљу, чишћењем терена омогућено је њихово ново регистровање. Прве информације о некрополи потичу од Милице Сантрач, која је 2020. године евидентирала 18 стећака.
Друга некропола, такође у Доњој Љубогошти, налази се на имању породице Станишић и броји 7 стећака: 3 плоче унутар ограде имања и 4 сандука изван ограде. На терену су уочени трагови насилног уклањања стећака, што указује да је некропола некада била већа. Похваљује се напор породице Станишић у одржавању гробља, уз напомену да је приступ локалитету отежан због ограде.
Некропола Топлик – Горња Љубогошта и Рогоушићи
На падинама брда Кукор, у Горњој Љубогошти, документована је некропола Топлик са 32 стећка (26 плоча и 6 сандука), иако их је у ранијим радовима Марија Сантрач евидентирала 37. Стећци су без украса и у великој мјери уроњени у земљу. Локалитет се налази уз локални макадамски пут, у близини извора воде Топлик и старог каменолома из кога су, по свему судећи, вађени камени блокови за оближње некрополе. У близини се налази и мезарје са прелазним типовима нишана, познато у народу као „Бегов гроб“.
Некропола Рогоушићи
У селу Рогоушићи, у непосредној близини савременог православног гробља и локалног пута, истражена је некропола са 25 стећака – 19 у облику сандука и 6 сљемењака. Стећци су распоређени у три групе због изграђеног пута, а посебно је занимљиво што је седам сандука постављено у правилном низу, што указује на могуће темеље неке грађевине (цркве). Један сандук је украшен мотивом тордисане врпце. Већина стећака је оријентисана западоисточно, осим три примјерка која леже по правцу сјевер–југ. Изнад некрополе налази се регистрована илирска градина, што указује на наслијеђену култну традицију тог подручја.
Мраморја у селима Браја и Јеловци
Истражене су и двије мање некрополе: У селу Браја, у оквиру православног гробља, документовано је 12 стећака у облику сандука. Споменици нису украшени. Некропола припада касном средњем вијеку.
У селу Јеловци, локалитет познат као „Мало Мраморје“ садржи 12 стећака, сандукастог и сандуко-саркофагног типа. Поједини примјерци носе украсе у виду крста и линеарних орнамената. И ова некропола датира из касног средњег вијека.
Због падавина и наступајућег сумрака, трећа планирана некропола „Велико Мраморје“, за коју се зна да има 3 стећка, није била приступачна за обилазак. У старијој литератури (Бешлагић) ове некрополе су погрешно наведене као да се налазе у истом селу („Браје“), док новија истраживања (Мутапчић) исправно раздвајају локације као Браја и Јеловци.
Фондација „Чувари баштине – Bassania“ наглашава значај ових истраживања за документовање и очување културно-историјске баштине општине Пале, која обухвата преко 100 некропола, више илирских градина и примјера прелазних исламских надгробних споменика. Многи локалитети нису адекватно обрађени у литератури, нити су заштићени, па је теренски рад, у сарадњи са локалним становништвом, кључан за њихово очување од даљег пропадања.
(www.palelive.com)
Svaka čast Vladi Stanišiću i njegovom bratu na predanom radu da se ovi stećci iz Ljubogošte konačno nađu na mapi kulturnog i istorijskog blaga opštine Pale, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.