ДОЊА ГРАДИНА – Српски народ је онај који је страдао и то не смије бити заборављено, али је и народ слободе и мира, поручено је данас из Спомен-подручја Доња Градина.
На овом светом мјесту обиљежен је Дан сјећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској /НДХ/ од 1941. до 1945. године биће обиљежен данас у Доњој Градини у присуству званичника Републике Српске и Србије.
Вјерским поменима страдалима, те обраћањем званичника Републике Српске и Србије окончано је обиљежавање. Прије помена и обраћања, положени су вијенци и цвијеће за страдале у систему овог усташког логора.
Преживјели јасеновачки логораши данас су свједочили да су логораши који су били у усташком логору Јасеновац свакодневно одвођени у Доњу Градину одакле се више нису враћали.
Предсједник Удружења логораша Другог свјетског рата из Бањалуке Добрила Кукољ рекла је да је Доња Градина највећи град мртвих у коме су мајке, очеви, породице умирали од руку повампирених усташких злочинаца.
„Добро памтим слике тјерања народа у сабирне логоре Независне Државе Хрватске“, рекла је Кукољева која и данас, у својој 95. години свједочи о страдањима у логору Јасеновца.
Дан сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ обиљежава се поводом ослобађања усташког логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи.
Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.
Додик: Срби су народ мира и бориће се против свих неправди
ДОЊА ГРАДИНА – Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је данас да су Срби народ мира, да ће се борити против свих неправди и обезбиједити тај мир и за друге на овим просторима.
Додик је данас у Доњој Градини на обиљежавању Дана сјећања на жртве геноцида у Независној Држави Хрватској истакао да бол за страдалима који несумњиво траје и данас и да неће нестати јер би то значило да се српски народ одрекао жртава.
„Овђе смо да поручимо нашим прецима да смо свјесни њиховог мученичког страдања, јединственог у историји и да поручимо младој генерацији да мора да схвати ово због себе, а не да то схвата као терет“, додао је Додик.
Он је изразио задовољство што се ће, и поред свих перипетија, Република Српска и Србије, на приједлог предсједника Србије Александра Вучића почети једно, за ову генерацију свето дјело – изградњу на овом мјесту монументалног споменика укупних страдања српског народа не само у Јасеновцу него свуда тамо гдје је Србима тешко доћи, гдје их ограничавају и онемогућавају им обиљежавања.
„Зато сам поносан на Републику Српску и знам да Српска није на овом мјесту, не би ни ми били овдје. Спријечили би да дођемо, као што спречавају данас и представнике Руске Федерације да дођу на обиљежавање на мјесто страдања Руса“, навео је Додик и подсјетио да је више од 28 милиона Совјета погинуло у Другом свјетском рату.
Додик је поручио да су Срби у Републици Српској, Србији, Црној Гори припадници једног народа у историји јер вјерују у Српску православну цркву, свој идентитет и све што им припада.
Он је додао да Срби никада нису мрзили друге и другачије, да су им давали слободе, били солидарни и увијек покушали да људски помогну, те да то чине и данас.
„Али, немојте покушати да више икада нама онемогућите да ми имамо свој начин живота, да се посвећујемо својим жртвама, славимо своје славе, пишемо ћирилицом и говоримо српским језиком“, поручио је Додик.
Додик је нагласио да је мир највећи улог који улаже српски народ.
„И онда кад нас тлаче и безочно отимају Косово и Метохију и прогоне Србе са тог простора, када у Црној Гори не желе да прихвате наш идентит, у Хрватској нас сматрају мањинама, или у Словенији не дају ни статус националне мањине, у Македонији отимај нашу цркву, ми морамо да кажемо да смо један народ и да хоћемо да живимо у миру“, закључио је Додик.
Грајф: Мјесто које подсјећа на најмрачније људске окрутности
ДОЊА ГРАДИНА – Израелски стручњак за истраживање Холокауста Гидеон Грајф поручио је да је Доња Градина мјесто обиљежено великом тугом и неизбрисивом историјом и да представља тмуран подсјетник на најмрачнија људске окрутности током Другог свјетског рата.
„Стојимо на овом светом тлу, не само да се присјетимо људских живота који су трагично изгубљени, него да се и суочимо и признамо истинитости наше садашњости“, рекао је Грајф, обраћајући се на обиљежавању Дана сјећања у Доњој Градини.
Он је истакао да треба сачувати сјећање на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској /НДХ/ од 1941. до 1945. године.
Грајф је навео да је велики број посјетилаца данас дошао у Доњу Градину да ода почаст жртвама геноцида који је почињен над српским становништвом, жртвама ужасног јеврејског Холокауста и циљаног геноцида над Ромима који је почињен под режимом тзв. НДХ, уз помоћ Њемачке и Италије.
„Ови режими су подржавали и спроводили политику расне надмоћи и етничког чишћења, која је довела до незамисливих звјерстава почињених на тлу на којем стојимо“, рекао је Грајф.
Он је рекао да је и данас, као и тада, важно одупријети се тиранији и угњетавању и прозвати оне који желе да искриве слику историје ради својих интереса.
Грајф је напоменуо да историјски подаци показују свирепу слику почињених злочина, те да логори нису радили независно него као дио система који је подржаван од Њемачке.
„Упркос великом броју доказа и даље постоји потреба да се ови догађаји формално препознају и признају као геноцид. У том смислу позив Њемачком савезном вијећу од Центра за друштвено-политичка исраживања Републике Српске да Њемачка званично призна геноцид мад Србиома у НДХ важан је корак у правом смијеру и мора се испратити до краја. Овај позив је и апел за правдом и да се ода почаст сјећању на жртве“, рекао је Грајф.
Он сматра да се треба залагати за помирење, али не и за издају јасеновачких жртава, те да је дужност друштва да се бори против ревизионизма.
„Морамо ширити свијест о томе и бити глас стотина хиљада невино страдалих мушкараца, жена и дјеце који су брутално убијени током усташког коначног рјешења у логору Јасеновац“, рекао је Грајф.
Дан сјећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској /НДХ/ од 1941. до 1945. године обиљежен је данас у Доњој Градини у присуству званичника Републике Српске и Србије.
Дан сјећања на жртве геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ обиљежава се поводом ослобађања усташког логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи.
Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац формирана је августа 1941. године.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.
(www.palelive.com / Срна)
Gdje završi Jasenovačka građa i ko je predade???