BEOGRAD – Ministar za naučnotehnolioški razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević poručio je danas u Beogradu da su srpskom nacionalnom korpusu potrebne što veće integracije.
Rajčević, koji je učestvovao u radu Samita srpske omladine i studenata Balkana „Sinergija kao ključ uspjeha“, rekao je da se te integracije, prije svega, odnose na one kompetencije koje su potrebne čovjeku u 21. vijeku.
„Te kompetencije su iz reda nauke, istraživanja, digitalne pismenosti, svega onoga o čemu govorimo kada je riječ o čovjeku 21. vijeka. Dakle, to je ono što mi želimo da vidimo i sa lijeve i sa desne strane Drine i mislim da je u tom smislu u proteklih sedam-osam godina zaista urađeno mnogo“, rekao je Rajčević novinarima iz Srpske.
On se zahvalio premijeru Srbije Ani Brnabić što je prepoznala želju Republike Srpske da aktivno sarađuje sa Vladom Srbije po svim bitnim nacionalnim pitanjima i dodao da će iskustva Srbije mnogo značiti Srpskoj.
„Govorim, naravno, o izgradnji naučnotehnološkog parka u Banjaluci, koji će biti dio jedinstvene naučnoistraživačke mreže koju ćemo formirati sigurno u doglednoj budućnosti“, rekao je on.
Rajčević je istakao da nema nikakave prepreke da se studenti u regionu dodatno integrišu u zajedničke studenske asocijacije, da ne dođe do dodatnih integracija visoko školskih ustanova i da je to ono čemu treba zajednički težiti.
Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci Radovan Jalić izjavio je da je veoma bitno da studenti Srbije, Republike Srpske i studenti Srbi iz regiona što više sarađuju kako bi se poboljšala i saradnja država.
„Važno je da napravimo korisne stvari za studente koji će voditi i Srpsku i Srbiju kroz naredne godine“, rekao je on i ocijenio da je u tom kontekstu današnji samit od velikog značenja.
Predsjednik Unije studenata Republike Srpske Nikola Bojić zahvalio se organizatorima samita, rekavši da je izneseno niz prijedloga koji će doprinijeti poboljšanju visokog obrazovanja.
On je rekao da je cilj Unije da njeni studenti po završetku školovanja ostanu u Srpskoj, te da svojim radom i zalaganjem naprave plodno tlo za buduće generacije i time jačaju i svoju Republiku Srpsku i Srbiju.
Saradnjom mladih se jača nacionalni i kulturni identitet
BEOGRAD – Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić izjavila je danas u Beogradu da je vrlo važno da se mladi Srbi koji žive u regionu upoznaju, druže, rade na određenim projektima i tako doprinose jačanju nacionalnog i kulturnog identiteta.
Trivićeva, koja se obratila učesnicima Samita srpske omladine i studenata Balkana „Sinergija kao ključ uspjeha“ u beogradskom Sava centru, rekla je da Srbija i Republika Srpska imaju čvrste veze u smislu uspostavljanja čvršćeg nacionalnog i kulturnog povezivanja.
„Svakako i sve ono što možemo involvirati kroz sistem obrazovanja od velikog je značaja i mi u kontinuitetu ostvarujemo dobre rezultate“, rekla je ona.
Trivićeva je ukazala da Srbija i Srpska rade na zajedničkim nastavnim planovima i programima od predmeta nacionalnog interesa, da organizuju zajedničke kampove, ekskurzije u Republiku Srpsku i Srbiju, da su usvojile i potpisale Povelju o srpskom kulturnom prostoru iz kojeg su proistekle brojne aktivnosti, od foruma za ćirilicu, preko Karavana kulture govora.
„Radeći na ovakvim projektima zaista jačamo veze između građana, odnosno između Srba koji žive u matici, a isto tako i u Republici Srpskoj. Veoma važna je ta institucionalna povezanost u smislu sprovođenja programa jačanja nacionalnog identiteta kroz kulturu i obrazovanje, ali je sa druge strane mnogo značajniji događaj kao što je ovaj danas gdje se mladi upoznaju, druže“, izjavila je Trivićeva novinarima iz Srpske u Beogradu.
Prema njenim riječima, to je nešto što treba graditi kako bi „sve nasljeđe u smislu jačanja nacionalnog i kulturnog identiteta ostavili budućim naraštajima“.
„Sa jedne strene imamo kvalitetno institucionalnu saradnju, a sa druge direktna komunikacija i saradnja između mladih što je svakako ključ uspjeha u budućnosti u jačanju našeg kulturnog i nacionalnog identiteta“, rekla je Trivićeva.
Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Sonja Davidović istakla je da je umrežavanje mladih iz Republike Srpske i Srbije značajna tema.
Ona je ukazala da Srpska i Srbija imaju već mnogo zajedničkih projekata kao što su ljetne škole sporta i male olimpijske igre, ali i da su mladi sportisti Srpske Nemanja Mandov, Staša Čađo, Tijana Bošković reprezentativci Srbije.
„To je nešto što stvara poseban osjećaj ponosa, pripadnosti, jedinstva. Isto tako znamo da kada igra Novak Đoković da se svi mladi identifikuju i u stvari, on im i jeste uzor. Tako, kada su u pitanju sportisti Republike Srpske i Srbije mislim da tu nema granica“, rekla je Davidovićeva.
Ona je da su događaji poput Samita u Beogradu prilika da se razgovara i da se međusobna saradnja produbljuje.
Dvodnevni Samit srpske omladine i studenata Balkana okupio je oko 300 studenata iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, a u radu Samita, između ostalih, učestvovali su i predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić, ministar spoljnih poslova Nikola Selaković i ministar za kulturu Srbije Maja Gojković.
(www.palelive.com / Srna)