Старе фотографије оживљавају пијацу из времена жељезнице

5

Фотографије које видите снимљене су седамдесетих година, у вријеме када је жељезничка пруга и даље кроз Пале довозила људе, робу и приче из разних крајева. Свака јесен доносила је на пијацу живост – мирис свјеже паприке, пуне корпе грожђа, гомиле кромпира и сочне шљиве које су се спремале за ракију.

Трговци из Србије били су редовни гости, па се и пијаца називала „србијанска“. Стизали су возом, утоварени корпама и џаковима, док је пијаца, смјештена недалеко од станице, постајала главна сцена живе трговине и разговора. Људи су се надвикивали, погађали за цијену, мјерили на дрвеним вагама. Купци су додиривали тврде главице купуса, провјеравали да ли је грожђе довољно слатко, а неко би, онако успут, пробао и коју шљиву.

„Јефтина паприка, само данас, најбоља за ајвар!“ – дозивао је трговац из Ужица, док су домаћице већ планирале како ће напунити зимницу.

Воз који је трговце доводио још у зору, одлазио је у касним поподневним сатима, кад би се већина робе размијенила за новац. Са укидањем пруге 1. августа 1978. године, престала је и ова традиција. Пијаца је остала, преживјела и ратне године, да би након тога на том мјесту крајем деведесетих било изграђено аутобуско стајалиште.

(www.palelive.com / Фото архив Васић)

Прати тему
Обавијeсти мe о
5 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Dali je autobuska stanica i dalje na istom mestu kao i 90 tih?

Naravno da ne, sada ima moderna zgrada sa peronima kod prvog semafora i skretanja za Koran i novo naselje.

Lijepa vremena, drvene gajbe. Nije bilo plastike i zagađenja. Moglo bi se primjetiti oskudan asortiman robe ali bilo je ono osnovno povrće za pojesti.

Drvene gajbe al’ azbestne nadstrešnice, svako vrijeme je imalo neko svoje zlo, u svakom pogledu.

Ово није било прије 200 година, већ прије педесетак. Ко би од оних рођених осамдесетих на овамо ово могао знати да није труда аутора овог текста? Што се не запише, као да се није ни десило. Хвала Владо!