SOKOLAC – Stefan Bajagić, jedan od najaktivnijih članova Planinarskog društva „Glasinac“ sa Sokoca, naročito je angažovan u razvoju planinarskog sporta i učesnik je brojnih pohoda i marševa.
Stefanu je 2018. godina ostala u lijepom sjećanju jer je od Skupštine Planinarskog saveza Republike Srpske dobio pohvalu za izuzetnu angažovanost u palninarskim aktivnostima.
Planinarske pohode u prošloj godini počeo je učešćem u antifašističkom maršu u Pjenovcu, kod Han Pijeska, kojim je obilježena pogibija tri narodna heroja i 59 proletera Prve proleterske brigade 1942. godine.
On navodi za Srnu da je tokom godine učestvovao u svim planinarskim pohodima koji su bili prijavljeni u sokolačkom planinarskom društvu.
Bajagićevi planinarski pohodi nastavljeni su hodočašćem od Sokoca do manastira Ostrog, odlaskom na planinarske dane vina u Kutjevu u Hrvatskoj, te savladavanjem vrha Magaro /2.255 metara nadmorske visine/ u Makedoniji.
Peo se i na vrhove Midžor /2.169 metara nadmorske visine/ i Trem /1.810 metara nadmorske visine/ na Staroj planini.
U planinarskoj knjižici u 2018. godini upisao je niz aktivnosti, od kojih izdvaja planinarske pohode na Rtanj i Cer u Srbiji, na Lovćen u Crnoj Gori, te na Trebević, Ozren, Zelengoru, Treskavicu, Bjelašnicu, Visočicu, kao i planinarske susrete, sletove „Tavna-Majevica“ i „Jazavičije rupe-Velika Igrišta“.
Pohode na Veliki Lupoglav, najviši vrh planine Romanije /1.652 metra nadmorske visine/, više i ne broji, ali kad god je imao vremena, zajedno sa članovima planinarske družine, priskakao je u pomoć sokolačkim planinarima na izgradnji planinarskog doma „Crvene stijene“.
Bajagić je nedavno proslavio punoljetstvo i time, kako kaže, „uz više prava stekao i mnogo novih obaveza“, koje stoje pred njim – osvajanje najviših vrhova Balkana, pa i Evrope.
U prošloj godini, kako ističe, u posebnom sjećanju će mu ostati nedavni Kolubarski marš, u kojem su učestovali i njegovi drugovi Milan Borovčanin i Nenad Radović.
„Uspon na Kajmakčalan i učešće na Kolubarskom maršu, povodom 100 godina od proboja Solunskog fronta, za mene je najznačajniji pohod u prošloj godini. Tom prilikom čuli smo priču o slavnim precima iz Kolubarske bitke, u kojoj je poginulo 22.000 boraca – to su žrtve koje zaslužuju poštovanje potomaka“, navodi Bajagić.
Na tom maršu planinari su pješačili 21 kilometar, posjetili manastir Ćelije i Crkvu Svetog Dimitrija, brdo Čovka i kotu Kremenica – poznato poprište iz Velikog rata, na kojem su se sukobile srpska i austrougarska vojska.
Bajagić napominje da je sa svojim prijateljima, potomcima Solunaca, učešćem na Kolubarskom maršu odao počast za 400 dobrovoljaca sa Romanije u oslobodilačkim ratovima Srbije od 1912. do 1918. godine.
Mladi planinar sa Sokoca ne krije da je njegova najveća želja da se pridruži grupi planinara iz BiH u ekspediciji na Alpe i, za sada, sve pripreme su usmjerene ka tom cilju.
(www.palelive.com / Srna)