БАЊАЛУКА – У Бањалуци је данас одржано стручно усавршавање за око 50 просвјетних радника из Републике Српске за рад са талентованом дјецом, саопштено је из Министарства просвјете и културе.
Током стручног усавршавања наставници основних и средњих школа упознали су се о задацима и улози коју ће имати у менторском програму, као и о начинима и моделима вредновања њиховог рада али и принципима на којима ће се заснивати менторски програм и рад са талентованом и даровитом дјецом.
Начелник Одјељења за основно васпитање и образовање у овом министарству Енеа Хотић, која је присуствовала едукацији, истакла је да би таленат даровитих ученика требало у довољној мјери надограђивати у току школовања уз адекватан и правовремен менторски рад наставника.
„У току је друга фаза овог пројекта, чији је фокус усмјерен на изградњу система подршке који ће омогућити оптималан рад са потенцијално даровитом и талентованом дјецом у основним и средњим школама у Српској, што је и стратешко опредјељење Министарства“, навела је Хотићева.
Она је нагласила је да ће до краја 2023. године бити одржана едукација која ће стручним сарадницима основних и средњих школа пружити конкретне смјернице и подршку како би унаприједили компетенције за рад са наставницима и потенцијално даровитим и талентованим ученицима.
У саопштењу се наводи да ће едукација обухватити све најважније аспекте за успјешно вођење тимова и рад са даровитим појединцима и групама.
Едукацију реализује Министарство просвјете и културе Српске у сарадњи са Републичким педагошким заводом и Друштвом психолога Републике Српске у оквиру пројекта НАУМ – „Подршка тимовима за подршку надареним и талентованим ученицима за рад са талентованом и даровитом дјецом у школама Републике Српске“.
Учесници стручног усавршавања су просвјетни радници који су на јавном позиву Министарства изразили заиинтересованост за рад са потенцијално даровитом и талентованом дјецом и креирање базе стручњака који би били пионири на овом пољу у Републици Српској.
(www.palelive.com / Срна / Фото: Илустрација/АТВ)