Сутра обиљежавање 28 година од затварања логора „Силос“

0

САРАЈЕВО – Удружење логораша Републике Српске обиљежиће сутра 28 година од распуштања злогласног логора „Силос“ у мјесту Тарчин, у сарајевској општини Хаџићи, у којем је више од 600 српских цивила прошло најстрашнију тортуру, физичко и психичко злостављање, пребијање и мучење глађу, од којих 24 није преживјело.

Полазак аутобуса са паркинга код Трга Србија у Источном Новом Сарајеву је у 11.30 часова, најављено је из Удружења логораша Српске.

У 12.20 часова биће служен парастос у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Осенику у насељу Пазарић, док је за 13.30 часова предвиђено полагање цвијећа и обраћање званичника испред бившег логора „Силос“.

Логор „Силос“ остаће упамћен као један од три највећа логора на територији садашње Федерације БиХ /ФБиХ/, али и један од 126 казамата за Србе на подручју ратног Сарајева.

Већина логораша који су дочекали слободу данас живи у прекоокеанским земљама, далеко од мјеста злочина и злогласног логора који је затворен на Светог Саву – 27. јануара 1996. године, два мјесеца након парафирања Дејтонског мировног споразума и предвиђеног рока за распуштање логора у БиХ.

Ранија свједочења српских логораша потврђују да је логор „Силос“, који су муслиманске власти основале 11. маја 1992. године у објекту у којем се прије рата чувала пшеница, имао све елементе злогласног логора Аушвиц из Другог свјетског рата.

У њему су углавном били заточени цивили са подручја Тарчина, Пазарића и околних мјеста, мушкарци од 14 до 85 година, као и 11 жена од којих је једна била у шестом мјесецу трудноће, те 11 резервних војника, заробљених на борбеној линији у Хаџићима.

Најмлађи међу њима био је четрнаестогодишњи Лео Капетановић, а најстарији осамдесетпетогодишњи Васо Шаренац, који је умро у „Силосу“ на температури која је увијек била за 10 степени нижа од спољашње.

(www.palelive.com / Срна / Фото: You Tube)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare