Svečanosti povodom Dana i krsne slave

0

SOKOLAC – Na Sokocu je, nakon svečane litije od Crkve Svetog proroka Ilije do zgrade opštine, u Parohijskom domu otvorena izložba fotografija i održano poetsko veče u čast Dana i krsna slave opštine i crkve na Sokocu posvećene ovom svetitelju.

Na izložbi fotografija „Gdje ja stadoh, ti produži“ posjetioci su mogli da pogledaju stare i nove fotografije originalnih narodnih nošnji glasinačkog kraja, autora Marka Radovića iz Beograda.

Radović je rekao novinarima da se intenzivnije bavi etnografijom i etnologijom već 12 godina, sakuplja i istražuje nošnje iz svih srpskih krajeva, a posebno sa Glasinca, kraja gdje su njegovi korijeni.

On je naglasio da ovom izložbom želi da probudi svijest o potrebi čuvanja tradicije i da predstavi autentičnost glasinačkog područja koje do nedavno nije detaljno obrađivano i predstavljano u stručnoj literaturi i široj javnosti.

„Tradicija je prenošenje univerzalnih vrednosti, koje su uvek aktuelne, uvek potrebne i proverene kroz vreme“, istakao je Radović.

On je izrazio uvjerenje da su ove fotografije trajan i kvalitetan način da se ilustruje raznovrsnost glasinačke nošnje, koja je rijetko sačuvana i fotografisana na modelima u autentičnom ambijentu.

Marko Radović živi i radi u Beogradu kao ljekar specijalista na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, a prošle godine je objavio knjigu „Narodna nošnja, igre i pjesme sa Glasinca“.

Na Sokocu je sinoć u Parohijskom domu održano i poetsko veče „Stih i pero gore Romanije“, na kojem je specijalni gost bila prvakinja drame Narodonog pozorišta i rukovodilac recitatorsko-pjevačkog ansambla „Kosovski božuri“ Ivana Žigon.

Ona je naglasila da ju je mnogo toga inspirisalo da dođe na Romaniju – od krajolika koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim do izvorne slobodarske pjesme o čijoj snazi je napisala i esej.

Žigonova je istakla da je ta pjesma dokaz da čovjek tek kada diše punim plućima osjeća potpunu slobodu, i kao čovjek, i kao narod.

„Samo ta pesma, koja želi da stigne do neba, do beskraja, rekla bih do Boga, samo ta pesma može stići do potomaka i ostaviti neuništivi trag, što mene jako inspiriše“, izjavila je Žigonova.

Ona je kao specijalna gošća govorila pjesme Dobrice Erića i Boža Kijca o Republici Srpskoj, Kosovu i Metohiji i Hercegovini, te pjevala o ovim područjima.

Pjesnik iz Istočnog Sarajeva Goran Vračar govorio je stihove iz svojih zbirki „Svjetla Sarajeva“, „Let iznad Lukavičijeg gnijezda“, „Ispovijest ludaka“, „Kad smo se voljeli nas dvoje“ i „Kad đavo krvi zaželi“.

Mlada sokolačka pjesnikinja višestruko nagrađivana u Srpskoj i u inostranstvu Milica Borovčanin govorila je svoju pjesmu „Suza sa Malog Zejtinlika“.

U muzičkom dijelu ove manifestacije kulture nastupili su vokalni solisti, Milica i Maja Stanišić i Luka Novosel sa harmonikom.

Publika je imala priliku da čuje i pobjednika 26. Festivala guslara „Romanijo, goro od junaka“, mladog sokolačkog guslara Iliju Bakmaza, a potom je nastupio i folklorni ansambl Kulturno-umjetničkog društva „Sveti Pantelejmon“ sa Han Pijeska.

Predsjednik Skupštine opštine Sokolac Sretko Marjanović izrazio je zadovoljstvo što je velika srpska diva Ivana Žigon bila specijalni gost, kao i zahvalnost svim drugim učesnicima koji su uveličali ove „Ilindanske bratske susrete“ za koje su sve pohvale upućene autoru scenarija, reditelju i tehničkom realizatoru programa Đorđu Rajiću.

Poetskoj večeri prisustovali su ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović, predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman, predsjednik Matice srpske Dragan Stanić iz Novog Sada, te predstavnici opštine Sokolac, više javnih preduzeća i ustanova, društvenog i političkog života opštine.

Organizator poetske večeri „Stih i pero gore Romanije“ su kabinet predsjednika Skupštine opštine Sokolac i Narodna biblioteka Sokolac, a generalni pokrovitelj sokolačko Šumsko gazdinstvo „Romanija“.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare