КОЗАРСКА ДУБИЦА – Директор Спомен-подручја Доња Градина Тања Тулековић изјавила је данас да је Доња Градина непобитан доказ усташког злочина геноцида на територији тадашње Независне Државе Хрватске.
„Она свједочи управо то са својих 105 масовних гробница чији положај и димензије указују да је геноцид системски планиран“, изјавила је Срни Тулековићева.
Она је напоменула да се данас навршило 79 година пробоја посљедње групе јасеновачких логораша.
„Тог дана 1945. године, одлучивши да је боље умријети од усташког метка него од усташке каме, што сведочи о бруталности и бестијалности овог логора, 1.073 психички и физички исцрпљена логораша кренула су у пробој. Преживело их је само 90“, навела је Тулековићева.
Она је напоменула да Спомен-подручје Доња Градина у континуитету прикупља фотографије, предмете и документе који сведоче о страдању цивила као и усмена свједочанства, а да ће све то чинити фундус будућег меморијалног музеја у Доњој Градини, који ће заједно градити Република Српска и Србија.
Предсједник Народне партије Српске Дарко Бањац изјавио је Срни, поводом Дана пробоја логораша из логора Јасеновац – 22. априла, да се данас са поносом сјећамо храбрих жртава и обећавамо да ћемо чувати сјећање на њих и осигурати да се злочини, попут оних у Јасеновцу никада више не понове.
„Никада заборавити. Никада опростити“, навео је Бањац.
Он је истакао да храброст и одлучност јасеновачких логораша требају да буду наук за будуће генерације да се боре против сваког облика фашизма, мржње и насиља, те да граде свијет у коме су поштовање, разумијевање и солидарност основне вриједности.
Бањац је навео да се трајно мора чува сјећање на храброст и одлучност логораша који су, упркос незамисливим патњама и страдањима, извршили пробој из логора Јасеновац прије 79 година.
„Овај датум, 22. април, остаје дубоко урезан у историју као дан када су жртве у логору пружиле изузетан примјер храбрости, заједништва и отпора против неправде и зла“, нагласио је Бањац.
Он је подсјетио да је концентрациони логор Јасеновац био мјесто неописивих страхота, гдје су усташе и нацисти спровели незамисливе злочине над невиним људима.
„Више од 700.000 логораша, међу којима су били Јевреји, Срби, Роми и припадници других народа, подвргнути су нечовјечном мучењу, принудном раду и смрти. Њихова патња и жртва никада не смију бити заборављени“, навео је Бањац.
Он је оцијенио да пробој из логора симболизује борбу за слободу, достојанство и правду, као и подсјетник на неуништив дух људског отпора и солидарности, који је превазишао најмрачније тренутке људске историје.
Предсједник Општинског одбора СНСД-а у Козарској Дубици Игор Савковић изјавио је, поводом 79 година од пробоја посљедње групе јасеновачких логораша, да истина о страдању у злогласном логору мора заувијек гласно да се прича и да се без задршке каже да је овдје страдао српски народ.
„Данас, на 79-годишњицу пробоја посљедње групе логораша из злогласног логора Јасеновац, који је био мјесто језивог страдања великог броја Дубичана још једном указујемо да се истина о Јасеновцу и Доњој Градини мора причати што гласније“, рекао је Савковић.
Он је нагласио да је овај датум за српски народ дан отпора, слободе, али уједно и дан немјерљиве туге и сјећања на најдубљу рану нашег народа.
„Зато никада не смијемо дозволити да будуће генерације не знају шта се десило у Јасеновцу у Другом свјетском рату, али исто тако не смијемо дозволити да нам исти ти народи који су погубили невине и недужне кроје судбину и стављају лажну етикету `геноцидног`“, поручио је Савковић.
Он је додао да се 27. априла навршава 79 година од ослобођења Козарске Дубице, која је у Другом свјетском рату изгубила више од половине становништва, те да је само неколико дана раније извршен пробој посљедње групе логораша.
„Злочинац је имао име и презиме и жртва је имала име и презиме. Истина мора гласно да се прича и да се без задршке каже да је овдје страдао српски народ, те да такво зло никада не дозволимо“, рекао је Савковић.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном усташком логору Јасеновац током Другог свјетског рата убијено је 700.000 жртава, међу којима је 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.
Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина је била највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац.
Централна манифестација поводом 79 од пробоја логораша из усташког концентрационог логора Јасеновац и његовог највећег стратиша Доња Градина биће одржана 12. маја у Спомен-подручју Доња Градина, а духовна академија у Козарској Дубици.
(www.palelive.com / Срна)