Zaštita srpskog jezika i ćirilice u fokusu je kampanje „Čitajmo zajedno“, koju je danas na Palama predstavila pomoćnik ministra za kulturu Republike Srpske Tanja Đaković.
„Svake godine u fokusu kampanje bude druga tema, a ove godine jeste zaštita srpskog jezika i ćiriličkog pisma. Tako da smo se odlučili da sa najmlađom čitalačkom publikom radimo na osmišljavanju novih dizajna ćiriličkih slova“, izjavila je Đakovićeva novinarima.
Đakovićeva je dodala da je cilj da kod najmlađih probude maštu za onim što podrazumjeva jedno od najljepših pisama na svijetu.
Ona je podsjetila da je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Zakon o zaštiti i očuvanju i upotrebi srpskoga jezika i ćiriličkog pisma, kojim su ćirilica i srpski jezik proglašeni nematerijalnim kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.
Kampanja je organizovana radi popularizacije književnosti, izdavaštva i njegovanje kulture čitanja, ali i da bi se promovisali i afirmisali domaći mladi umjetnici.
Đakovićeva je istakla da su Pale prvo mjesto u Republici Srpskoj gdje su odlučili da predstave ovogodišnju kamapnju, te da najmlađe učenike osnovnih škola i predškolskih ustanova animiraju i ukažu im na važnost jezika i pisma kao nacionalnog i kulturnog identiteta.
Đakovićeva objašnjava da je kompletna kampanja bila realizovana u saradnji sa Akademijom umjetnosti Univerziteta u Banjaluci i Akademijom likovnih umjetnosti u Trebinju, gdje su studenti grafičkog dizajna osmislili i ilustrovali slova azbučnog pisma koja su predstavljena i na ovogodišnjim plakatima.
Ona je dodala da će jedan od radova ove godine biti i zaštitni znak štanda Republike Srpske na predstavljanju izdavaštva Srpske na Sajmu knjiga u Beogradu.
Direktor Narodne bibloteke Pale Bojan Čvoro rekao je da su u saradnji sa resornim ministarstvom prvi put organizovali kampanju „Čitajmo zajedno“ na Palama na kojoj su recitovali pjesme osnovci i polaznici nekoliko lokalnih predškolskih ustanova.
On je dodao da kampanja stavlja Pale na bitno mjesto kada je u pitanju promocija ćiriličnog pisma, a namjera je da što više naroda shvati značaj pisma i ćirilice i koliko je naše društvo bogato kada je u pitanju pismenost.
Čvoro je napomenuo da Biblioteka broji 1.600 članova, a radiće na tome da taj broj omasove.
Kampanja „Čitajmo zajedno“ Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske pokrenuta je 2017. godine i organizuje se svakog oktobra u različitom formatu.
U ovogodišnjoj kampanji izabrani su radovi studenata sa Akademije umjetnosti u Banjaluci Anđele Savić, Andreje Aleksić, Katarine Đaković, Minje Knežević, Zorane Urumović, Marka Škrbića i Marka Tomića, kao i studenata sa Akademije likovne umjetnosti u Trebinju Isidore Aćimović, Saše Pešikana i Teodora Bauković.
(www.palelive.com / Srna)