BANJALUKA – Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj biće obilježen sutra u Istočnoj Ilidži u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Tokom NATO operacije „Namjerna sila“ poginulo je 46, a ranjeno najmanje 98 pripadnika Vojske Republike Srpske, te pet pripadnika radne obaveze, rekao je danas savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Milan Torbica pozivajući se na podatke Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih lica.
On je dodao da je u NATO bombardovanju Republike Srpske poginulo najmanje sedam civila, dok je najmanje 21 civil ranjen.
„Ukupan broj žrtava NATO bombardovanja u Republici Srpskoj nikada neće biti precizno utvrđen, jer stanovništvo i danas umire od malignih bolesti kao posljedica korištenja municije sa osiromašenim uranijom“, naglasio je Torbica na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Torbica je podsjetio da je zvaničan razlog za bombardovanje Republike Srpske bilo granatiranje sarajevske pijace Markale 28. avgusta 1995. godine, kada je Unprofor bez dokaza odmah za to optužio Vojsku Republike Srpske.
On je naveo da je za operaciju „Namjerna sila“ NATO angažovao više od 5.000 vojnika iz 15 zemalja i više od 400 letjelica, uključujući 222 borbena aviona koji su izveli 3.515 letova.
Prema njegovim riječima, vazdušne udare na Republiku Srpsku vršili su borbeni avioni iz osam članica NATO saveza SAD, Velika Britanija, Francuska, Holandija, Španija, Turska, NJemačka i Italija, koji su uzlijetali sa 17 aerodroma i četiri nosača aviona.
„Tokom operacije `Namjerna sila` Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana Republike Srpske odmah prvi dan NATO kampanje oborila je jedan avion francuskih vazduhoplovnih snaga tipa `miraž-2000`, a zatim zarobila njegova dva pilota, koji su nakon tri mjeseca oslobođeni“, naveo je Torbica.
Torbica je istakao podatak da su snage NATO alijanse bacile na Republiku Srpsku ukupno 1.026 bombi, među kojima je i 13 krstarećih raketa tipa „tomahavk“, dok je ukupna težina bačenog eksploziva iznosila oko 10.000 tona.
Iz resornog ministarstva su naveli da program obilježavanja počinje na mjesnom groblju Grlica u opštini Istočna Ilidža, gdje će u 11.00 časova biti služen pomen i položeno cvijeće na spomenik prvim žrtvama NATO bombardovanja u Srpskom Sarajevu.
Parastos će u 11.20 časova biti služen i u hramu Sveštenomučenika Petra Dabrobosanskog u Vojkovićima za sve poginule Srbe u NATO agresiji na Republiku Srpsku, a u 11.30 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika i umjetnički program u porti hrama.
U napadima NATO-a na Republiku Srpsku učestvovale su, između ostalih, SAD, Velika Britanija, Francuska, Turska, NJemačka, Italija, Holandija i Španija.
Inicijativa za obilježavanje Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja pokrenuta je u Andrićgradu 26. avgusta 2018. godine na prijedlog Novinske agencije Republike Srpske – SRNA.
(www.palelive.com / Srna)