Књига „Света Софија: Храмови Божје Премудрости широм света“ представља плод сарадње између Секретаријата Интерпарламентарне скупштине православља и Центра за усавршавање Националног каподистријског универзитета у Атини.
Тематика ове књиге јесу храмови посвећени Божјој Премудрости, подигнути до почетка XX вијека.
Еминентну позицију у овој књизи заузима непревазиђени симбол екуменског православља, цариградска Света Софија, хиљадугодишња катедра хришћанске империје, у коју је прерасло Источно римско царство.
Књига „Света Софија: Храмови Божје Премудрости широм света“ објављена је на девет језика: арапском, бугарском, грчком, енглеском, италијанском, румунском, руском, српском и украјинском језику. Превод на српски језик урадила је Елена Костић.
Генерални секретар Интерпарламентарне скупштине православља Максимос Харакопулос, рекао је да се делегација Секретаријата Интерпарламентарне скупштине православља налази у Источном Сарајеву због одлуке да се и овдје направи Интернационални секретаријат Интерпарламентарне скупштине православља у сарадњи са Скупштином Босне и Херцеговине. У склопу овог програма представници ИСП одлучили су да одрже презентацију књиге о црквама Свете Софије у цијелом свијету.
„Одлучили смо да направимо наш Интернационални секретаријат у Босни и Херцеговини зато што сматрамо да је хришћански, православни моменат суштинска ствар и што се тиче будућности Босне и Херцеговине“, рекао је Харакопулос.
Харакопулос је рекао да је Аја Софија симбол свих хришћана, јер је то храм који је настао у првих хиљаду година хришћанства и тиче се сваког цивилизованог човјека, те да је Аја Софија културно насљеђе заштићено Унеском.
„Након отоманске империје, Кемал Ататурк је Свету Софију претворио у музеј да би потенцирао да је Турска Република секуларна држава“, рекао је Харакопулос.
Он је истакао да је трансформација храма Свете Софије у џамију коју је спровео предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган процес који уназађује цијелу ситуацију.
Раније данас митрополит Хризостом је господину Харакопулосу уручио Златни орден Светог Петра Дабробосанског.
Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом рекао је да је Света Софија теологија Логоса Божијег, а њен храм у Цариграду примјер љепоте.
„Соломон је подигао најљепши храм у Јерусалиму, а цар Јустинијан је подигао Свету Софију као најљепши храм изграђен у историји „, рекао је митрополит Хризостом.
Владика је навео да је храм Света Софија постао примјер за све будуће храмове који се буду градили.
Владан Бартула, декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, рекао је да је ово је један велики пројекат који је радила Интерпарламентарна скупштина православља и атински Каподистријасов универзитет, те да данас представљају српско издање.
„Задовољство је што наш факултет и наш Центар за хеленске студије имају учешће у овој манифестацији заједно са Матичном блиблиотеком и Културним центром Источно Ново Сарајево“, рекао је Бартула.
Бартула је нагласио да је претварање Аја Софије у исламску богомољу против свих вјерских и културолошких правила.
Бартула је најавио и друго представљање ове књиге, које ће бити одржано вечерас у Народној скупштини Републике Српске у Бањој Луци.
Презентација, односно представљање књиге „Света Софија: Храмови Божје Премудрости широм света“ употпуњена је и приказивањем два кратка филма о Интерпарламентарној скупштини православља и о самој књизи.
О књизи су говорили: господин Александар Чортић, посланик у Народној скупштини Републике Србије, господин Максимос Харакопулос, генерални секретар Интерпарламентарне скупштине православља и декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, господин Владан Бартула.
Модератор програма била је гђа. Слађана Братић.
Након промоције сви заинтересовани имали су прилику да преузму бесплатан примјерак ове изузетне књиге.
(www.palelive.com / Катарина Фуртула)