У Музеју „Стара Херцеговина“ изложени документи из времена Јулске кризе

ФОЧА – У Музеју „Стара Херцеговина“ у Фочи отворена је изложба докумената који су претходили Великом рату, чиме се овај град придружио градовима широм Републике Српске и Србије у заједничком обиљежавају 110 година од почетка Првог свјетског рата.

Изложбену поставку чине копије аустроугарског ултиматума Србији, концепта одговора Владе Краљевине Србије на ултиматум и телеграма објаве рата, чији се оригинали чувају у Државном архиву Србије у Београду.

Кустос историчар Музеја „Стара Херцеговина“ Данко Михајловић изјавио је да је ријеч о документима који потврђују чврсто опред‌јељење Аустроугарске да нападне Србију, али и достојанствен одговор Краљевине Србије да сачува мир и избјегне сукоб са далеко моћнијом монархијом.

„Ови документи имају свјетски значај јер су читав свијет, али и фочански крај увели у до тада невиђен сукоб огромних размјера“, рекао је Михајловић.

Непосредни повод за један од највећих ратова у историји био је атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда у Сарајеву 28. јуна 1914. године.

Михајловић је подсјетио да је Аустроугарска за сарајевски атентат окривила српски народ, прогласивши га реметилачким фактором који треба уништити.

На удару аустроугарског државног апарата нашли су се и Срби из фочанског среза, пограничне области према Краљевини Црној Гори, који су поднијели огромну жртву.

Михајловић је рекао да је прво почело са забраном д‌јеловања српским и културним друштвима, док је по избијању рата терор над Србима добио једну драстичну форму, а огледао се у хапшењу и стријељању српског народа, али и депортацији читавих села.

„Тако је, према мишљењу чувеног историчара Милорада Екмечића, прво етничко чишћење у Европи извршено на платоу фочанског села Челебићи, када су цјелокупне породице похапшене и депортоване у добојски логор“, истакао је Михајловић.

Организатори изложбе су Државни архив Србије, Архив Републике Српске и Музеј „Стара Херцеговина“, на иницијативу министра културе у Влади Србије Николе Селаковића и министара просвјете и културе Републике Српске Жељке Стојичић.

Виши стручни сарадник Архива Републике Српске Силвана Вуковић рекла је да су представљени документи из времена Јулске кризе, ултиматум од 23. јула, концепт одговора српске Владе од 25. јула и телеграм објаве рата од 28. јула 1914. године.

„Овај телеграм је на приједлог Државног архива Србије 2015. године уврштен у Унесков регистар културне документарне баштине“, рекла је Вуковићева, те додала да ће изложба бити отворена до нед‌јеље, 28. јула.

Осим у Фочи, три копије докумената који су непосредно претходили једном од највећих свјетских сукоба у историји човјечанства, изложене су истовремено у Бањалуци, Добоју, Зворнику, Требињу и више од 20 градова у Србији.

Изложба је уприличена у складу са одлукама Свесрпског сабора од 8. јуна.

(www.palelive.com / Срна)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare