На Јахорини је прву фазу социјалне рехабилитације, односно предзапошљавање прошло осам лица са Дауновим синдромом, а услиједиће завршни дио – њихово радно оспособљавање, изјавио је Срни директор Даун синдром центра из Бањалуке Зоран Јелић.
Јелић је рекао да је данас на Јахорини била презентација радног оспособљавања јер у Олимпијском центру /ОЦ/ ускоро слиједи запошљавање лица са Дауновим синдромом – конобара, собарица, радница у вешарају и хигијеничара.
„Радимо на осамостаљивању и радном оспособљавању особа са Дауновим синдромом, а сљедећа фаза наше социјалне рехабилитације јесте њихово интегрисање у друштво“, навео је Јелић.
Јелић је рекао да је Даун синдром центар у сарадњи са Медицинским факултетом из Фоче организовао на Јахорини презентацију рефлексологије и њене практичне примјене код лица са Дауновим синдромом.
Он је прецизрао да је ријеч о рефлексологији која је 2016. године, под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика, покренута и први пут на овим просторима уврштене су комлементарне методе у програм социјалне рехабилитације лица са Дауновим синдромом.
„Данашњи дан је и трогодишњица успјешне сарадње Даун синдром центра са Медицинским факултетом из Фоче. Било је присутно седам професора на презентацији, а радили смо и практично рефлексомасаже“, напоменуо је Јелић.
Он је појаснио да рефлексомасаже не лијече, већ стимулишу организам да се самообнови, избацује се нагомилани страх и тиме се јача самопуздање.
„Особа са Дауновим синдромом оболи од једне од најсложенијих болести, то је осјећај одбачености. Прва категорија је до неке 25 године када лица са Дауновим синдромом одбацује све око себе. Она друга фаза је сложенија, када послије 25 године особа са Дауновим синдромом почиње да одбацује себе и врши агресују над собом. Управо том рефлексологијом ријешавамо ту проблематику и тиме подижемо ниво самопоуздања код њих“, рекао је Јелић.
Он наводи да је много битније нагласити да се подиже ниво имунитета код лица са Дауновим синдромом.
Према његовим ријечима, уприличена је и изложба са ликовних радионица особа са Дауновим синдромом, ручак и дружење учесника презентације.
(www.palelive.com / Срна)