На подручју у надлежности Полицијске управе Источно Сарајево у протеклих 11 мјесеци евидентирано је 89 кривичних дјела повезаних са родно заснованим насиљем, а против седам лица поднесен је извјештај надлежном тужилаштву о почињеном кривичном дјелу, те изречене и 44 хитне мјере, изјавио је данас начелник Сектора криминалистичке полиције ове управе Радомир Церовина.
„То је за 69 процената више него у истом периоду претходне године. У шест случајева регистроване су лаке тјелесне повреде, док тешких није било, нити облика насиља који би водили ка смртном исходу“, рекао је Церовина уочи састанка са надлежним организацијама и институцијама поводом обиљежавања „16 дана активизма против родно заснованог насиља“.
Он је нагласио да наведени подаци говоре да је у овој години препозата сама осјетљивост ових предмета и самих жртава над којима су почињена ова кривична дјела.
Према његовим ријечима, сарадња полиције са надлежним тужилаштвима и осталим субјектима је добра, а у наредном периоду ће бити уложени додатни напори да буде још боља, како би било што мање посљедица.
Извршни директор Женског интерактивног руралног центра /Жир/ Милена Регоје рекла је да према подацима УН на сваких 10 минута у свијету буде убијена по једна жена, али да посљедњих година овакви случајеви нису регистровани на подручју Источног Сарајева, с тим да насиље у породици и те како постоји.
„Наша организација женама пружа правну, психо-социјалну подршку, али и економско оснаживање. Прошле године смо у сарадњи са 15 организација из БиХ покренули СОС апликацију за паметне телефоне са `паник тастером` за позив надлежних служби, али и са чет опцијом путем које се жене могу јавити жељеној организацији и потражити помоћ и подршку“, указала је Регоје.
Она истиче да је, првенствено захваљујући женским невладиним организацијама, посљедњих година осјетан пораст броја жртава које пријављују насиље, те да су се прошле године „Жиру“ јавиле 54 жене, које су требале правну, психо-социјалну помоћ и савјет како да ријеше стамбено питање.
„Покренута је и инцијатива за формирање сигурне куће на подручју Источног Сарајева. Сматрамо да би град требао бити административни центар за ту кућу за све градске општине, укључујући Хан Пијесак, Рогатицу, Рудо, Чајниче и Фочу“, нагласила је Регоје.
Регоје наводи да „Жир“ не може финансирати сигурну кућу, те да зато припремају неколико пројеката према међународним организацијам за помоћ у њеном оснивању и функционисању, а упућена је и иницијатива Министарству породице, омладине и спорта Републике Српске.
Састанку су присуствовали и представници центара за социјални рад Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, Центра за ментално здравља и Средњошколског центра „28.јуни“ Источно Сарајево.
(www.palelive.com / Срна)