У овој години пријављено 16 нових случајева обољелих од ХИВ/АИДС-а

0

БАЊАЛУКА – У Републици Српској у овој години пријављено је 16 нових случајева обољелих од ХИВ/АИДС-а, највише хомосексуалаца и бисексуалаца, речено је Срни у Институту за јавно здравство.

Ријеч је о осам обољелих од ХИВ-а и осам од АИДС-а.

„Од укупног броја пријављених, највећи број припада хомосексуалној/бисексуалној популацији, 63 одсто, односно њих 10, а нешто мањи број хетеросексуалној и осталој, односно другим путевима преноса инфекције“, појаснила је начелник Службе за епидемиолологију у Институту Нина Родић Вукмир.

Она је навела да највећи број припада старосној групи од 30 до 49 година.

До сада је у Републици Српској регистровано укупно 205 лица обољелих од ХИВ/АИДС-а, а од посљедица ове болести умрло је 31 лице.

Вукмирова је напоменула да је неопходно посебну пажњу посветити превенцији, односно раном откривању свих који имају одређено ризично понашање, посебно оних који припадају популацијама више изложеним повећаном ризику за настанак болести.

Она је навела да се у Републици Српској у континуитету проводи епидемиолошки надзор, лијечење високоактивном антиретровирусном терапијом, као и психосоцијална подршка особа са ХИВ/АИДС-ом.

Подсјетила је да се Свјетски дан борбе против ХИВ/АИДС-а у свијету обиљежава 1. децембра још од 1988. године, а посвећен је подизању свијести и глобалној борби против ХИВ-а и АИДС-а.

Вукмирова је појаснила да ХИВ вирус напада имуни систем људи, а АИДС представља најтежи стадијум инфекције, када имунитет постане озбиљно ослабљен, чинећи особу подложном различитим инфекцијама и болестима.

Захваљујучи научним достигнућима и доступности третмана, Вукмирова је рекла да лица са ХИВ-ом могу да воде дуг и здрав живот, што је велики корак напред у медицини и друштвеној одговорности.

„ХИВ инфекција не може се излијечити, али постоје ефикасни антиретровирусни лијекови /АРТ/ који контролишу вирус и доприносе превенцији преноса инфекције, тако да особе са ХИВ-ом могу живјети дуг и колико је могуће квалитетан живот“, појаснила је Вукмирова.

Она је навела да се ХИВ инфекција најчешће открива брзим дијагностичким тестовима, који откривају присуство или одсуство ХИВ антитијела, што је од есенцијалног значаја за рано откривање, а затим рани третман, његу и надзор.

Вукмирова је истакла да заједница има кључну улогу у борби против ХИВ-а и АИДС-а, а да су први кораци у превенцији подизање свијести и едукација.

„Многи људи и даље не разумију како се ХИВ преноси и како се може заштитити. Такође, важно је пружити подршку лицима које живе са ХИВ-ом да би се смањила стигма и дискриминација, које су и даље присутне у многим друштвима“, каже Вукмирова.

Она је нагласила да заједница треба да буде сигурно окружење гд‌је су доступни и тестирање на ХИВ, као и лијечење и терапија.

Вукмирова је истакла да ће поводом Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС-а, који се обиљежава 1. децембра, у Центру за добровољно, повјерљиво и анонимно савјетовање и тестирање Института за јавно здравство Републике Српске сутра бити организовано тестирање на ХИВ/АИДС.

Тестирање ће бити могуће од 15.00 до 20.00 часова.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare