
Кинотека Републике Српске организоваће у понедељак и уторак, 7. и 8. априла, приказивање филмова легендарних јапанских аутора Акире Куросаве и Масакија Кобајашија.
У понедељак, 7. априла, у 19.00 часова на програму је „Крвави престол“ из 1957. године, а ова епска драма, заснована на „Макбету“, Вилијема Шекспира, доноси јединствен спој јапанске самурајске традиције и универзалних тема моћи, издаје и страсти.
„Филм прати судбину генерала Вашизија, којег тумачи незаборавни Тоширо Мифуне, чији је амбициозни успон на власт започет прореченом судбином, а завршава трагичним падом под тежином властите похлепе. У једној од својих најпознатијих улога, Мифуне приказује унутрашњи сукоб свог лика, вођен жељом за моћи и манипулацијама које воде до крвавих посљедица“, саопштено је из Кинотеке Републике Српске.
Куросава је ову причу о превари, убиству и борби за власт смјестио у феудални Јапан, препун магије, сјенки и самурајских борби. „Крвави престол“ је филм који је обликовао историју кинематографије, доносећи Шекспирову драму у један сасвим нови, аутентичан оквир.
Филм је стекао велики успех код критике и сматра се кључним дијелом Куросавине филмографије, који је допринио међународном признању јапанске кинематографије.
У уторак, 8. априла, у 20.00 часова на програму је филм „Харакири“ из 1962. године, аутора Масакија Кобајашија.
У питању је мрачни и дубоко емотивни филм који поставља озбиљна морална питања о самурајском кодексу части, поштовању, али и лицемјерју друштва.
Радња филма се дешава током периода када су самураји још увијек постојали као војна и друштвена класа у Јапану, а главни лик је самурај који долази у кућу моћне племићке породице и тражи дозволу да изврши ритуално самоубиство /харакири/. Он тврди да је сиромашан и да је на рубу живота, те да жели умријети са чашћу.
„Харакири“ се одликује минималистичким приступом, са великим нагласком на тишину, дугим сценама напетости и мирним кадровима и препун је филозофских рефлексија о смрти, части и друштвеним нормама, што га чини једним од најснажнијих филмова у жанру самурајских драма.
Филм је постао култни класик, познат по томе што је изузетно суптилан у својој критици друштва и самурајског система. Стекао је велики број обожавалаца због своје дубоке филозофске поруке и психолошке сложености ликова те је био номинован за престижне награде. И данас се сматра једним од најважнијих јапанских филмова свих времена.
„Харакири“ је такође био инспирација многим филмским ствараоцима, а његов утицај се осјећа у бројним каснијим филмовима о самурајима и части.
„Филмотека“ ће се одржати у Културном центру Пале, а улаз је бесплатан.
(www.palelive.com / Срна)