ISTOČNO SARAJEVO – Antibiotska rezistencija je rastući problem i njeno napredovanje se može usporiti zajedničkim naporima svih zdravstvenih radnika, a savjetovanje pacijenata pri izdavanju antibiotika je jedan od najvažnijih zadataka u toj borbi, saopšteno je iz Bolnice „Srbija“ u Istočnom Sarajevu.
Povodom obilježavanja Svjetske sedmice svijesti o antibioticima, iz Bolnice „Srbija“ ukazuju da se antibiotici ne koriste za liječenje obične prehlade, gripa, kašlja, hunjavice i da nisu lijekovi za snižavanje tjelesne temperature.
„U slučaju da je pacijentu propisan antibiotik važno je da zna koja je doza propisana, na koliko časova je potrebno da ga uzima, koliko dugo treba da ga koristi i da li na propisani antibiotik ima uticaj hrana, alkohol ili neki drugi lijekovi koje istovremeno koristi“, navodi se u saopštenju.
Kada je riječ o savjetima za primjenu antibiotika, dužinu trajanja antibiotske terapije procjenjuje ljekar u zavisnosti od težine bakterijske infekcije.
Navodi se da se terapija antibioticima ne smije prekidati samoinicijativno poslije prvog poboljšanja, jer se tako smanjuje šansa za uspješno izliječenje, a bakterije stiču rezistenciju na djelovanje antibiotika.
„Antibiotici nisu selektivni lijekovi i njihovom primjenom se uništavaju i dobre bakterije u crijevima, pa je neohodna primjena probiotskih lijekova. Najčešće neželjeno dejstvo pri upotrebi antibiotika je dijareja koja se javlja u periodu od dva do sedam dana nakon početka upotrebe antibiotika“, dodaje se u saopštenju.
Probiotski preparat potrebno je uzimati od prvog dana upotrebe antibiotika i dužina uzimanja zavisi od vrste antibiotika i dužine njegove primjene.
Svjetska sedmica svijesti o antibioticima se obilježava od danas do 24. novembra.
(www.palelive.com / Srna)