Унаприједити инклузију у образовању

1

Директор Републичког педагошког завода Слађана Танасић изјавила је данас на Палама да је потребно радити на унапређењу инклузије д‌јеце са потешкоћама у развоју у образовним установама на свим нивоима.

Танасићева је, поводом обиљежавања Међународног дана лица са инвалидитетом, рекла да је циљ да се подстакне разматрање кључних изазова са којим се наставници и стручњаци сусрећу у примјени инклузивне праксе.

„Важно је да о инклузији говоримо и будемо спремни да свој образовни систем прилагодимо различитим потребама наше д‌јеце у предшколским установама, али и ученика у основним и средњим школама“, изјавила је Танасићева уочи панел-дискусије „Инклузија у савременој настави: изазови и перспективе“ на Филозофском факултету.

Она је истакла да у школама Републике Српске егзистира инклузија и да је то један сегмент у настави који може да се унапређује.

Танасићева је изразила наду да ће закључци са данашње панел-дискусије бити на корист васпитно-образовне праксе у Републици Српској.

Декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Владан Бартула рекао је да на панел-дискусији учествују наставници основних и средњих школа из Српске и представници удружења за д‌јецу и омладину са потешкоћама како би вид‌јели које су то перспективе и изазови, те колико Универзитет и високо образовање могу да помогну када је ријеч о овој проблематици.

Бартула је навео да као високообразовна установа свим институцијама стоје на располагању у стручном и истраживачком смислу, како би дали допринос да се тема о инклузији и даље развија, истражује и буде у фокусу.

Професор Педагошког факултета Универзитета у Нишу Србољуб Ђорђевић рекао је да инклузија није једнократна мјера, већ је процес који траје.

„Инклузија је обавезни део наставног процеса, па је инклузивно образовање везано за квалитетно образовање за све, не само за популацију деце са сметњама у развоју или инвалитдитетом“, навео је Ђорђевић.

Панел-дискусију организује Филозофски факултет Пале у сарадњи са Републичким педагошким заводом Републике Српске и подршку Центра за подршку студентима са инвалидитетом Универзитета у Источном Сарајеву.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Razmotrite koliko petarde utiču na djecu i omladinu koja imaju poteškoće u razvoju i šta povodom toga mogu učiniti lokalne vlasti? Jesu li za rješavanje ovog problema potrebna finansijska sredstva ili je samo dovoljno da komunalna policija izađe iz svoje kancelarije i počne da radi posao za koji je plaćena?