Učenica trećeg razreda Srednjoškolskog centra „Vasilije Ostroški“ iz Sokoca Milica Borovčanin pobjednik je konkursa za izbor najboljih literarnih i likovnih radova učenika srednjih škola o temi „Egzodus sarajevskih Srba“ koji je, povodom obilježavanja 27 godina od egzodusa, organizovala Gradska uprava Istočno Sarajevo.
Borovčaninova, koja je pobjednik u obje kategorije konkursa, rekla je novinarima
da joj nagrada mnogo znači i da joj je bilo zadovoljstvo što je mogla da se bavi ovom temom.
„Kada govorimo o egzodusu sarajevskih Srba mi pričamo o sebi, o svojim bakama, djedovima ili bar nekome koga poznajemo. U oba rada nisam se doticala konkretno samog istorijskog događaja, to ostavljamo udžbenicima istorije. U fokus rada sam stavila neke sitne fragmente koji su potpuno izdvojeni, izolovani od tog istorijskog događaja u koji je koncentrisana sva kolektivna patnja“, rekla je Borovčaninova novinarima u Istočnom Sarajevu nakon uručenja.
Drugu nagradu za najbolji literarni rad osvojio je učenik drugog razreda Srednje škole „28. juni“ iz Istočnog Novog Sarajeva Nikola Popadić.
Treću nagradu za najbolji literarni rad osvojile su učenice trećeg razreda Gimnazije i srednje stručne škole „Istočna Ilidža“ Andrijana Kešelj i Jovana Ždrale.
Nagradu za najbolji likovni rad osvojila je i učenica drugog razreda Aleksandra Jakšić, drugo mjesto osvojila je učenica četvrtog razreda Gimnazije i srednje stručne škole „Istočna Ilidža“ Andrea Baković, dok je treće mjesto za najbolje likovne radove pripalo učenici drugog razreda Srednjoškoolskog centra Pale Dejani Delipara i učenici četvrtog razreda ove škole Anđeli Vuković.
Direktor Srednjoškolskog centra „Vasilije Ostroški“ iz Sokoca Dejan Borovčanin istakao je da mu predstavlja čast i zadovoljstvo što su apsolutni pobjednici konkursa, napominjući da je garant opstanka nekog naroda zdrava, obrazovna, mudra i plemenita omladina.
„Ova djeca su mnogo više od toga. Nadam se da je naša budućnost vrlo perspektivna i da je opstanak na ovim našim prostorima zagarantovan sa ovakvom omladinom“, istakao je Borovčanin.
On je zahvalio gradskoj upravi i gradonačelniku Istočnog Sarajeva LJubiši Ćosiću na inicijativi o njegovanju kulture pamćenja sa željom da tako i nastavi i ubuduće.
Ćosić je istakao da je važno nastaviti sa aktivnostima njegovanja kulture pamćenja i sjećanja u Istočnom Sarajevu kako bi se znalo šta je bio egzodus Srba iz Sarajeva i kolika je žrtva podnesena u periodu od 1992. do 1995. godine, posebno onih koji su dali život za stvaranje Republike Srpske.
„Naša je obaveza u gradskoj, ali i opštinskim upravama da pokušamo da razvijemo sveobuhvatan sistem koji će biti trajan, kontinuiran, a koji se odnosi na kulturu pamćenja i sjećanja. Pored toga što ćemo izgraditi objekte, spomenike, muzeje, bitno je da imamo živu riječ i živu aktivnost koja se odnosi na ovaj događaj koji ni na koji način ne smije da bude prepušten zaboravu“, ukazao je Ćosić.
On je zahvalio učesnicima, kao i profesorima koji su animirali učenike da se kroz literarne i likovne radove najbolje izraze o temi egzodusa sarajevskih Srba.
Za radove iz obje kategorije dodijeljeno je po 300 KM za prvu nagradu, nagrada za drugo mjesto je 200 KM, a za treće 100 KM.
(www.palelive.com / Srna)