BANJALUKA – Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kojim se vakcine protiv humanog papiloma virusa /HPV/ i kovida 19 uvode kao preporučene sa namjerom da budu dostupne građanima.
„Nacrtom zakona se vakcina protiv humanog papiloma virusa i vakcina protiv kovida 19 uvode kao preporučene vakcine, s namjerom da budu dostupne licima, kojima vakcinaciju preporuči doktor medicine ili specijalista odgovarajuće grane medicine ili licima koja vakcinu traže na lični zahtjev“, navodi se u saopštenju iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Primjenom ovog zakona poboljšaće se zaštita stanovništva od zaraznih bolesti, kao i nadzor nad pojavom zaraznih bolesti koje se dodaju na listu i stanja značajnih za epidemiološki nadzor.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o zdravstvenoj zaštiti Srpske, kojim će se zdravstveni sistem bolje prilagoditi potrebama stanovništva i osiguraće se pružanje kvalitetnijih i sigurnijih zdravstvenih usluga.
Ovim nacrtom zakona se nastoji bolje urediti sistem zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj u smislu detaljnijeg pravnog uređivanja i usklađivanja sa novinama u sistemu zdravstvene zaštite, potrebe za unapređenjem sistema zdravstvene zaštite, kao i usklađivanja sistema zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj sa sistemom zdravstvene zaštite u zemljama EU, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Razlog za donošenje Nacrta zakona o zdravstvenoj zaštiti jeste potreba za boljim uređivanjem pojedinih segmenata zdravstvenog sistema.
Odredbama novog zakona o zdravstvenoj zaštiti omogućena je i bolja osnova za korišćenje tehnoloških mogućnosti u budućem razvoju zdravstvenog sistema Republike Srpske.
Predloženim zakonskim odredbama uređen je širi obim prava građana i pacijenata prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, pa se tako, između ostalog, propisuje pravo građanina na uvid u listu čekanja, uz propisivanje obaveze zdravstvene ustanove koja je dužna obavijestiti pacijenta o stavljanju na listu čekanja i načinu na koji će biti dalje informisan o terminu pružanja zdravstvene usluge.
Propisuje se i predviđeno uspostavljanje sistema za praćenje zadovoljstva i iskustva korisnika usluga, efikasnija laboratorijska dijagnostika i uštede pacijentovog vremena – u ustanovu višeg nivoa zdravstvene zaštite, može se umjesto pacijenta uputiti laboratorijski uzorak, te umjesto sa dosadašnjih 15, lica do navršenih 18 godina biće oslobođena participacije.
Nacrtom ovog zakona propisan je i plan mreže zdravstvenih ustanova na teritoriji lokalne samouprave, bolja i efikasnija organizacija primarne zdravstvene zaštite, mogućnost formiranja novih epidemioloških jedinica u domovima zdravlja transformisanjem postojećih higijensko-epidemioloških službi u multidisciplinarne centre za promociju zdravlja i prevenciju bolesti.
Predviđene su i radiološko stomatološke ambulante kao zdravstvene ustanove, odbori za zdravlje u opštinama, iz reda odbornika lokalne samouprave i predstavnika drugih zdravstvenih organizacija, sa ciljem aktivnog učešća u kreiranju planskih dokumenata za očuvanje i unapređenje zdravlja građanina, uvođenje novih zdravstvenih usluga, kao što su telemedicina i mobilno zdravstvo.
Nacrt zakona o zdravstvenoj zaštiti je odgovor i na izazove održivosti zdravstvenog sistema, koje sa sobom nosi emigracije zdravstvenih radnika iz Republike Srpske.
Neka od predloženih rješenja su uključivanje predstavnika zdravstvenih komora u proces planiranja specijalizacija i supspecijalizacija zdravstvenih radnika, predlaganje formiranja dodatnih komora zdravstvenih radnika, predviđanje novih poslova za zdravstvene radnike sa završenim visokim obrazovanjem, posebno u oblasti pružanja usluga prehospitalnog zbrinjavanja oboljelih i povrijeđenih, zdravstvene njege u zajednici.
Predviđana je i realizacije programa za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, zatim formiranje nove vrste zdravstvene ustanove /ambulanta za zdravstvenu njegu i fizijatriju/, putem koje će diplomirane medicinske sestre ili diplomirani fizioterapeuti moći samostalno nuditi svoje usluge, te standardizovanje kompetencija koje zdravstveni radnici stiču na prvom ciklusu studija visokog obrazovanja.
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila i Nacrt zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva.
Osnovni razlog za donošenje ovog zakona jeste potreba za boljim uređivanjem medicinske i zdravstvene dokumentacije, kao i sistema evidencija, izvještavanja i korišćenja medicinskih i zdravstvenih podataka i informacija.
Odredbama novog zakona utvrđena je primjena rješenja koja omogućavaju digitalizaciju pružanja zdravstvenih usluga i osnova je za korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija u budućem razvoju zdravstvenog sistema Republike Srpske, kao i usklađivanje sistema dokumentovanja i uređivanje tokova podataka i izvještavanja prema institucijama i ustanovama zdravstvenog sistema koje prikupljaju i obrađuju podatke i informacije za kompletan zdravstveni sistem.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju Republike Srpske.
Osnovni razlog za donošenje ovog zakona jeste u potrebi regulisanja obezbjeđivanja i finansiranja lijekova za osigurana lica Fonda, putem definisanja posebnih listi, kao i onih koji će se nalaziti u posebnom programu koji će se primjenjivati u ograničeno dostupnim količinama, prema prioritetima koje određuje zdravstvena ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, a za koje će Vlada Srpske donijeti odluku o načinu finansiranja.
(www.palelive.com / Srna)