Директор Олимпијског центра „Јахорина“ Дејан Љевнаић изјавио је Срни да је ова планина постала ски-центар број један у региону и дестинација за коју влада велико интересовање, а захваљујући систему за осњежавање посјетиоци скијају у континуитету већ 59 дана.
Он је нагласио да су у Центру презадовољни како зимска сезона протиче с обзиром на то да су извукли максимум, те да најмодернији систем за вјештачко осњежавање ради 20 часова дневно.
„До данас смо потрошили 120.000 метара кубних воде и произвели више од 350.000 метара кубних снега који је на стазама искључиво захваљујући тој инвестицији. Данас раде скијалиште, хотели, угоститељи, ски-школе, превозници, долазе гости и све се покренуло. Та инвестиције и многа друга инфраструктура урађена је захваљујући подршци Владе Републике Српске и председника Републике Милорада Додика“, истакао је Љевнаић.
Љевнаић је додао да се инвестиција у систем за вјештачко осњежавање показала као оправдана.
„Олимпијски центар `Јахорина` у овој зимској сезони угостио је више од 110.000 скијаша, имали смо око 700.000 пролаза, што је за нас успех“, навео је Љевнаић и истакао да нису још дошли ни на пола сезоне, те да праву посјећеност тек очекују.
Према његовим ријечима, Јахорина је постала прави модеран ски-центар, али да многи не знају шта је све урађено у претходних пет година, већ се изненаде када дођу и онда се радо враћају.
„Јахорина има 52 километра ски-стаза, 17 жичара, две нове гондоле, четири нова шестоседа, пет нових ски-лифтова укупног капацитета 33.000 скијаша на час. То омогућава да и у данима када има 9.000 скијаша на инсталацијама нема задржавања и чекања у реду“, указао је Љевнаић.
Љевнаић је навео да је, од укупног броја стаза, 70 одсто покривено системом за осњежавање, у погону је ноћно скијање, санкање, сноуборд парк, те да су за ову годину купили још 25 нових топова за осњежавање како би у што краћем периоду, када постоје услови за производњу снијега, покрили и остале стазе.
„Ти топови су пуно допринели да у овој сезони будемо неколико корака испред свих других ски-центара у региону, а захваљујући коме ми радимо. Похвалио бих и раднике у Олимпијском центру који раде 24 часа да би Центар функционисао и да би 3.000 људи који зависе од нашег рада приходовали и спасили своја радна места“, рекао је Љевнаић.
Он је поручио да су на Јахорини најбољи људи, домаћини, као и најбоље скијање и провод.
Отворена су и нова три лета на релацији Скопље-Сарајево понедјељком, сриједом и петком, захваљујући интересовању за Јахорину, као и чартер-лет из Лондона.
Љевнаић је истакао да су се људи из цијеле Европе окренули ка Јахорини, за коју влада интересовање, што је за Олимпијски центар велико признање.
МЛАДИ СУ БУДУЋНОСТ
Директор Олимпијског центра „Јахорина“ Дејан Љевнаић покренуо је акције „Хиљаду скија за нашу дјецу“ и „Хиљаду кацига за нашу дјецу“ како би малишани стицали здраве навике, а мање времена проводили уз телефоне, рачунаре и телевизоре.
Он је напоменуо да се ове акције надовезују на акцију „Буди дијете Јахорине“, у оквиру које подијеле 4.500 ски-пасова за дјецу из општина у саставу града Источно Сарајево, те да све раде с циљем промоције здравих животних навика и подизања свијести о значају бављења спортом.
„Није једноставно организовати поделе, наћи спонзоре, али ако једно дете од њих успе и буде добар спортиста, бићу најсрећнији на свету. Зато покушавам да допринесем да скијање није привилегија само богатих иако је скијање скупо, и из тог разлога делимо скије, кациге, ски-пасове“, изјавио је Љевнаић.
Љевнаић је рекао да се 17 година бави скијањем, да је са својим тимом изградио највише жичара на свијету, те да акцијама желе да скрену пажњу на безбједност на стази како би дјеца поштовала 10 ФИС правила и понашала се у складу са њима јер скијање као спорт носи одређене ризике.
„Док сам био директор `Скијалишта Србије` увели смо обавезно ношење кацига за децу како бисмо смањили број потреса мозга. Повреда је са 153 одсто смањено на нула у сезони и због тога радимо на превенцији“, напоменуо је Љевнаић.
ЗИМСКИ И ЉЕТНИ КАМП ЗА МАЛИШАНЕ
Љеванић је рекао да жели изградити камп који би био препознатљив на Јахорини и гдје би смјештај за малишане био 10 КМ.
„На планини се тренутно граде луксузни хотели, а изградњом кампа са повољним цијенама било би прихватљиво деци и школама. У наредном периоду потрудићу се да нађемо локацију за изградњу. Радили би и зими и лети уз подршку Олимпијског центра и Владе Републике Српске“, прецизирао је Љевнаић.
Љевнаић је додао да је улагање у дјецу, у спорт и у здраве навике нешто за шта се у посљедње вријеме највише залажу.
ОБИЉЕЖАВАЊЕ 40 ГОДИНА ОД ЗИМСКИХ ОЛИМПИЈСКИХ ИГАРА
Ова сезона је посебна јер се обиљежава 40 година од одржавања Олимпијских игара у Сарајеву, те су припремљене разноврсне прославе, ретроспективе и прилике за заједничко славље.
На Јахорини је планирано отварање музеја посвећеног Олимпијади са јединственом колекцијом експоната, те галерија слика са Александром Кокотовићем у Сарајеву.
Љевнаић је рекао да је то њихов начин да оживе успомене и покажу понос према спортској прошлости, тако да ће организовати и „Дипломатски ски“ који обухвата трку са амбасадорима.
„Идеја је да дођу амбасадори земаља које су учествовале у Зимским олимпијским играма. На трци ће се појавити и такмичари који су учествовали на Олимпијади попут Бојана Крижаља и других такмичара“, објаснио је Љевнаић.
Љевнаић је истакао да Јахорина има олимпијски бренд који до сада није довољно истицан, а чим су преузели управљање на уласку на планину поставили су олимпијске кругове како би посјетиоци препознали да су олимпијска планина и да вриједе.
„Верујем у Јахорину као планину и заволео сам је. Јахорина има најбоље људе на свету који су пуни топлине“, поручио је Љевнаић и позвао све да посјете ову олимпијску љепотицу.
(www.palelive.com / Срна)
Vlada zainteresovanost, tolika da je vlasnik pilane iz Teslića (brentaš) pod nadimkom Rufi, kupio 50 d zemlje na Jahorini za 40 miliona. Ne treba dalji komentar. Žali Bože ljudi, kako vojnika, tako i radnika, koji su čuvali Jahorinu sve one godine, da bi ovo dočekali.