BANJALUKA – Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač rekao je danas da je u BiH više od 2.000 ljudi koristilo kriptovane telefone i aplikaciju „Skaj“ za kriminalne aktivnosti i da niko od njih ne može da bude zaštićen.
„Svi oni koji su koristili kriptovane telefone i `Skaj` aplikaciju ne mogu biti zaštićeni. Predlažem im da sami dođu i da se predaju, ispričaju šta su radili, jer će policija prije ili kasnije doći do njih“, rekao je Lukač na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Govoreći o akciji „Staza“ koju provodi Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Srpske u saradnji sa Tužilaštvom BiH, Lukač je rekao da je ona rezultirala hapšenjem 19 lica, da će biti nastavljena hapšenjem još većeg broja lica koja se bave kriminalom.
„Tražili smo još par lica koja nisu bila dostupna jer se ne nalaze u BiH, ali će za njima biti raspisane potjernice i biće predmet potrage ne samo MUP-a Republike Srpske, već i drugih policija u regionu i Evropi“, rekao je Lukač.
On je naveo da je MUP Republike Srpske koristio „Skaj“ aplikaciju kako bi dobio sva saznanja o kontaktima i kretanjima ove grupe kriminalaca.
Lukač je istakao da je riječ o ozbiljnim kriminalnim grupama koje rade sa velikim količinama droge i ogromnim količinama novca kojeg stiču na takav način.
„Među ovim licima ima onih koje možemo vezati i za određena ubistva koja su se desila u BiH i u regionu i koja imaju kontakte sa međunarodnim kriminalcima i međunarodnim kanalima za distribuciju opojnih droga“, rekao je Lukač.
On kaže da su u zemljama gdje su najviše korištene „Skaj“ aplikacije – Francuska, Belgija i Holandija, one i dešifrovane, te da Evropol raspolaže sa tim podacima.
Govoreći o slučaju zlostavljanja maloljetne djevojčice u banjalučkom domu „Rada Vranješević“, Lukač je rekao da je policija po saznanju o tome preduzela ono što je iz njene nadležnosti, te izvršila određene provjere.
On je naveo da je policija u skladu sa svojim ovlaštenjima obavijestila tužilaštvo kroz izvještaj, dok je tužilaštvo nakon određenog vremena naložilo dalje radnje koje je policija izvršila.
„Vidimo da to nije bio jedan slučaj, već ih je bilo više i da su se ponavljali više puta. Da li su oni koji su prvi pozvani da se brinu o toj djeci znali za to, da li su adekvatno reagovali i da li postoji njihova odgovornost, utvrdiće se kroz dalju istragu“, kaže Lukač.
On je rekao da će tužilaštvo odlučiti o podizanju optužnica protiv svih onih za koje se utvrdi da imaju bilo kakvu odgovornost, dok će sud u svom postupku odrediti kakve će biti kazne.
Lukač je apelovao na građane Republike Srpske koji imaju informaciju ili saznanja o ugrožavanju djece, a naročito maloljetne djece koja nemaju roditeljsko staranje, da o tome na vrijeme obavijeste policiju.
„Policija će dati tome prioritet i uraditi sve da zaštiti djecu. To je odgovornost čitavog društva jer ne možemo tu djecu prepustiti na milost i nemilost nekim predatorima ili pedofilima“, istakao je Lukač.
(www.palelive.com / Srna)