БАЊАЛУКА – Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да Српска данас има најмањи ниво задужености од свог настанка, наводећи да укупан дуг износи 39,6 одсто, а јавни 33,2 одсто БДП-а, док су допуштени лимити 60, односно 55 одсто.
Да су биле тачне тврдње неких назови аналитичари и друшебрижника, каже Вишковић, Српска би пропала још прије 20, 25 година, а данас у 2023. години, на њихову жалост, све иде како треба.
„Обавеза у овој години по питању сервисирања домаћих и ино обавеза износи око милијарду и 200 милиона КМ кредита и то ћемо апсолутно моћи отплатити. За првих шест мјесеци, односно до данашњег дана сервисирано је више од 700 милиона КМ, а задужени смо на нивоу 500 милиона КМ, што значи да смо за више од 200 милиона КМ обавеза сервисирали, него што смо се задужили“, рекао је Вишковић синоћ за РТРС.
Предсједник Владе Републике Српске је истакао да би ово била релаксирана ситуација да није притисака и атака на Српску којој се покушава ускратити приступ свим међународним, финансијским институцијама, додајући да су налогодавци исти протеклих 20 и више година.
„То предводе амбасадори одређених земаља у БиХ који лобирају код осталих земаља које на неки начин имају и симпатије према Републици Српској, а чији представници у разговору `очи у очи` чак то и признају и шаљу извињење да знају комплетну ситуацију, али да не желе да имају проблеме и да се морају понашати тако како се понашају“, рекао је Вишковић.
Премијер Српске је подсјетио да се у појединим медијима 28. јун спомињао као „дан Д“ за Републику Српску, али да се ништа значајно није десило осим тога да је Српска своје обавезе отплатила шест дана прије рока.
Да то није урађено, како каже, био би онемогућен трансфер новца из Бањалуке до Беча и да је зато јасно о каквим притисцима је ријеч.
„Ми не сједимо скрштених руку, радимо, слушамо и имамо пријатеље који су нам рекли шта се спрема и из тог разлога ми смо своју обавезу извршили пар дана прије рока“, рекао је Вишковић.
Он је рекао да поједине банке у власништву одређених групација или земаља ускраћују сарадњу са институцијама Српске, јер имају такав налог из своје земље, односно централе, те да у овом случају има и друга страна медаље.
„Они и даље узимају новац од грађана БиХ, а у задње вријеме не показују интерес да улажу у привредни сектор, па чак и избјегавају улагати у правна и физичка лица јер им је најлакше да држе новац на рачунима својих банака и да тим новцем у суштини финансирају послове у својој земљи“, навео је Вишковић.
Премијер Српске објашњава да на тај начин одређене банке или људи одавде могу без икаквих проблема да изнесу дивиденду и да данас са новцем грађана Српске и Федерације БиХ финансирају пројекте у матичним земљама, што је урађено под притиском истих налогодаваца као код приватизације тих банака.
Када је ријеч о обвезницама, Вишковић је рекао да све што је Српска емитовала продано исти дан и да је потражња увијек била већа него што се емитовало.
Вишковић је истакао да је Република Српска најмање задужена од свих земаља региона и Европе, да данас има најмањи ниво задужености од свог настанка и да се ови подаци могу провјерити.
Предсједник Владе Републике Српске је рекао да су пензионери у посљедњих пет година на првом мјесту, те да неће бити угрожена исплата пензија, нити других давања и свега онога што је пројектовано буџетом.
Он је истакао да у мору медијских дезинформација, Влада Српске није била у позицији да на прави начин афирмише оно што ради у датом моменту.
Вишковић је подсјетио да је у јуну покренута друштвено одговорна активност „Купујмо домаће“ и да се у значајном броју трговинских ланаца претходна два и по мјесеца налазе производи са етикетом „друштвено одговорни“, који су јефтинији.
Он је навео да је о овој теми прије три дана одржао састанак са произвођачима, дистрибутерима и трговцима и да је изненађен њиховим односом, јер ниједан од њих близу 100 у сали није изнио никакву резерву да то не могу или ко ће им то надокнадити, већ су сви били једногласни.
„Рекли су ресорном министарству дајте нам списак тих роба које желите и ми ћемо их на видно мјесто означити и обиљежити. Трговци, дистрибутери и произвођачи ће се одрећи својих маржи“, рекао је Вишковић.
Предсједник Владе Републике Српске је рекао да је свјестан да је све поскупјело, али и да се уредба тумачи на начин – „набавна цијена – маржа – малопродајна цијена“.
„Кад поскупи нафта на свјетским берзама, већ ујутро се овдје мијењају цијене на рафовима, а када нафта појефтини нико не враћа цијену назад“, додао је Вишковић.
(www.palelive.com / Срна)