Visoki predstavnik postao velika prepreka za razvoj BiH

0

BEOGRAD – Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko rekao je da Rusija smatra da je neophodno poštovanje Dejtonskog sporazuma i istakao da treba zatvoriti OHR, jer je visoki predstavnik postao samo velika prepreka za unutrašnji dijalog, pomirenje i razvoj BiH.

„Što se tiče visokog predstavnika i OHR-a, on je postao samo velika prepreka za unutrašnji nacionalni dijalog, pomirenje i razvoj BiH. On je samo velika prepreka“, rekao je Bocan Harčenko na predavanju, koje je putem zum aplikacije organizovao beogradski Institut za međunarodnu politiku i privredu.

Bocan Harčenko je tokom predavanju o temi „Rusko-srpsko strateško partnerstvo i situacija na Balkanu“ istakao da je sada najvažniji zadatak međunarodne zajednice zatvaranje OHR-a i visokog predstavnika u BiH.

Kada je riječ o BiH, Bocan Harčenko je rekao da Rusija ima pravni osnov da iznosi svoje mišljenje o tom pitanju, jer je jedan od garanata Dejtonskog sporazuma, te dodao da je preuranjena teza da je period Dejtona završen i da je počeo „briselski period“, koji daje mogućnost za promjenu Dejtona.

„Svaka promjena Dejtonskog sporazuma moguća je samo na osnovu nacionalnog konsenzusa, saglasnosti dva entiteta i tri naroda u BiH“, naglasio je ruski ambasador u Beogradu.

On je istakao da nametute odluke nisu bile od pomoći nikada, nego su samo bile izvor tenzija, kao i nametanje nekih promjena Ustava i slično.

„I sada mi tražimo poštovanje Dejtona i dejtonskih principa“, dodao je Bocan Harčenko.

Što se tiče politike Srbije prema Republici Srpskoj i BiH, Bocan Harčenko je istakao da postoje posebna bliskost i posebni odnosi između Srbije i Srpske, koji se razvijaju aktivno, ali potpuno legalno u okviru Dejtona i sporazuma o specijalnim odnosima.

Bocan Harčenko je podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić više puta ponavljao da Srbija poštuje teritorijalnu cjelovitost BiH, te dodao da se u Srbiji vodi veoma odmjerena pravna politika na osnovu Dejtona i Povelje UN.

On je ukazao i na tenzije između bošnjačkog i hrvatskog naroda u FBiH, te da više razumijevanja postoji između Srba i Hrvata u BiH, kojima je cilj da spriječe centralizaciju zemlje i nametanje i dominaciju Bošnjaka ne samo u FBiH, nego i u cijeloj BiH.

Bocan Harčenko je naveo da konzenzus u BiH za učlanjenje u NATO ne postoji, jer je Srpska odlučno protiv i, kao i Srbija, ima neutralni vojni status.

„Mi smatramo da neutralni status za sada obezbjeđuje sigurnost na najbolji način razvoj privrede i ekonomije“, rekao je Bocan Harčenko.

On je naveo da je Rusija veoma zabrinuta zbog situacije na Kosovu i Metohiji, naročito zbog događaja na sjeveru Kosmeta, gdje su nedavno upali prištinski specijalci, kao i zbog odustva napretka u dijalogu Beograda i Prištine.

Bocan Harčenko je istakao da Rusija smatra da međunarodno prisustvo na Kosovu i Metohiji mora da postane aktivnije i da radi na osnovu načela UN i izbalansirano, te dodao da Rusija smatra da je rješenje za Kosovo moguće samo kroz dijalog, koji Moskva podržava i smatra da drugi način rješavanja uopšte ne postoji.

„Nismo zadovoljni stanjem u dijalogu, zbog odsustva napretka što je očigledno.
Tražimo od EU da napravi što više pritiska na Prištinu i tražimo ispunjavanje potpisanih ugovora. Beograd sve ispunjava, a Priština ne. Ovo se prije svega tiče Zajednice srpskih opština. To je najvažnije“, rekao je Bocan Harčenko.

On je dodao da su apsolutna glupost izjave Prištine da konačno rješenje treba da bude da Beograd prizna /samoproglašeno/ Kosovo.

Bocan Harčenko je naveo da Rusija, kao stalna članica Savjeta bezbjednosti UN, pomaže Srbiji u sprečavanju legalizacije samproglašenog Kosova i pokušaja Prištine da postane član međunarodnih organizacija.

On je rekao da Rusija pozdravlja odluku i dosljednost Srbije da ne podrži sankcije EU i Zapada protiv Rusije, uz uvažavanje nacionalnog cilja i interesa Srbije, navodeći da predsjednik Srbije misli na dobrobit i interese svog naroda.

„One koji se zalažu za sankcije, pitao bih o čemu razmišljaju bilo da je pitanje energetike ili infrastrukture. Naše privrede su povezane, ali Rusija ni u čemu ne pritišće Srbiju, nego se radi o uzajamnom odnosu. Mi radimo toliko koliko želi sama Srbija“, rekao je Harčenko.

On je dodao da je saglasan se mišljenjima da Srbija i Rusija treba da imaju još više i još bolje međusobne odnose, te dodao da Rusija ne želi da sprečava interese EU u regionu.

„Veoma smo zadovoljni političkim dijalogom na najvišem i na svim nivoima Srbije i Rusije“, rekao je Bocan Harčenko, te podsjetio na bliskog srpskog i ruskog naroda kroz istoriju i u svim oblastima života, ali i na noviju saradnju na sprečavanja revizije istorije.

Kada je riječ o ekonomiji, ruski ambasador je ukazao na status Srbije kao tranzitne zemlje kroz koju prolazi gasovod i ruski gas, što je povećalo njen autoritet i ekonomske mogućnosti u Evropi.

On je rekao da u Srbiji nema nikakvih političkih smetnji što se tiče saradnje sa Rusijom u energetskoj sferi, te podsjetio na povoljnu cijenu ruskog gasa, koju su dogovorili srpski i ruski predsjednik Alekandar Vučić i Vladimir Putin, što je Srbiji obezbijedilo energetsku sigurnost.

Bocan Harčenko je istakao da Srbija i Rusija imaju pouzdan partnerski odnos, uzuvažavanje uzajamnih interesa i uzajamno poštovanje, te naveo da je realan cilj da trgovinska razmjena dvije zemlje dostigne četiri milijarde dolara godišnje.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Tanjug – DRAGAN KUJUNDŽIĆ)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare