VLASENICA – Učenice prvog razreda gimnazije Srednjoškolskog centra /SŠC/ „Milorad Vlačić“ iz Vlasenice učestvovale su u pisanju kolektivne priče pod nazivom „Ostaće onakva, sasvim dovoljna“, u okviru projekta „Umrežavanje književnošću“, koji organizuje Filozofski fakultet iz Niša u okviru Nedelje departmana za srbistiku.
U pisanju kolektivne priče učestvovale su učenice Natalija Sušić, Aleksandra Lazić, Nikolina Pustivuk i Helena Stevanović, uz podršku mentora i profesora srpskog jezika i književnosti Tatjane Golijanin.
„Saradnja sa Filozofskim fakultetom iz Niša traje dvije godine i bila nam je čast da učestvujemo u ovom velikom projektu, sa školama iz Beograda, Kragujevca, Niša, Prokuplja, Doboja, sa Cetinja i mnogih drugih“, izjavila je Golijaninova novinarima.
Golijaninova je rekla da su učenice iz Vlasenice nastupile u projektu pod imenom „Pletisanke“, koji su odabrale po motivu iz pjesme Laze Kostića „Među javom i međ snom“, i da su isplele priču koja je dio kolektivnog autora, za koju su dobile pohvale iz Niša.
„U okviru projekta pisane su dvije priče, mi smo pisale prvu, a bile smo u ekipi koju je činilo 18 timova sastavljenih od 61 učenika, 17 profesora i tri studenta srbistike. Dobili smo redoslijed pisanja i svoj datum za pisanje nastavka priče“, navela je Golijaninova.
Ona je pojasnila da su za pisanje priče i pravljenje radionice imali 24 časa i da svaki autor piše novo poglavlje djela, nadovezujući se na zadati zaplet i prateći sudbinu likova date priče.
Golijaninova je rekla da je kolektivna priča pod nazivom „Ostaće onakva, sasvim dovoljna“, objavljena na blogu umrežavanje književnošću, a da će u martu izaći iz štampe i biti plasirana na sva govorna područja srpskog jezika.
Ona je zahvalila direktoru vlaseničkog škole Pajisiji Petroviću i kolegama koji su ih podržavali od početka učešća u projektu.
Učenica Natalija Sušić prenijela je da je njen tim učestvovao u pisanju prve priče i da su bili sedmi.
„Imali smo mogućnost da uvodimo nove likove, ali smo odlučili da se radnja našeg djela zasniva na glavnim likovima Ijanu i Najdi, uvodeći nekoliko kriminalističkih momenata. U priči smo pominjali i orhideju zbog njene simbolike“, napomenula je Sušićeva.
Gimnazijalka Nikolina Pustivuk je rekla da je ovo jedno novo iskustvo, koje je bilo vrijedno rada i truda i da će nastaviti da ostvaruje dobre rezultate, po kojima je njihova škola poznata.
Učenica Aleksandra Lazić zahvalila je profesorici Golijanin što su kroz ovaj projekat doživjeli novo iskustvo i na najbolji način promovisali svoju školu.
Jedna od vlaseničkih „Pletisanki“ Helena Stevanović kaže da je bilo teško, ali i zabavno pisanje priče uz podršku profesorice i da bi ponovo učestvovala sličnom projektu kada bi joj se ukazala prilika.
Svoj dio priče „Pletisanke“ iz Vlasenice završile su rečenicom: „Ima mnogo orhideja na ovom svijetu, ali moraš pronaći onu jednu, svoju. Samo tako ćeš ostati vječno mlad“.
Srednjoškolski centar „Milorad Vlačić“ učestvovao je i u drugim projektima koje je organizovao Filozofski fakultet iz Niša, poput onlajn radionice „Delija devojka-junakinja i ratnica u svetu narodne epske poezije“, za koje je 16 učenika dobilo sertifikate.
Profesorica Golijanin, učestvovaće u februaru i na naučnoj konferenciji Filozofskog fakulteta u Nišu na temu „NJegovanje kulture sećanja po uzoru na jevrejsko proučavanje Holokausta“, što će biti veliki korak za vlaseničku školu, da se za nju čuje i van granica Republike Srpske i BiH.
(www.palelive.com / Srna)