БЕОГРАД – Политиколог Ненад Кецмановић оцијенио је да је прослава „забрањеног“ рођендана Републике Српске постала инспирација српског јединства, отпора, пркоса и националног поноса.
Кецмановић је указао да је рођендан Српске, који Кристијан Шмит и Бошњаци оспоравају до те мјере да су покушали да га забране, обиљежен у тренутку када се успоставља континуитет између времена бомбардовања српских положаја у Босни, односно бомбардовања СР Југославије, и овог времена, када колективни Запад води координисани и синхронизовани рат против Српске и Србије.
„До сада су пребацивали тежиште са Бањалуке на Београд и обрнуто, а сада ударају симултано на обје стране, журећи да дисциплинују Србију и Српску прије него што Русија стигне на ушће Дунава, а Кина реинтегрише Тајван и нацртају политичку географију новог мултиполарног свјетског поретка. Води се трка са временом“, рекао је Кецмановић за Срну.
Он је истакао да су управо у времену када су предсједнику Србије Александру Вучићу „спремили Мајдан“, а предсједнику Републике Српске Милораду Додику суђење у Сарајеву, на прослави Дана Републике Српске у Бањалуци, осим делегације Србије, били и представници Срба из Црне Горе и Сјеверне Македоније.
„Рођендан Републике Српске је постао облик хибридне одбране српског света“, навео је Кецмановић.
На питање како оцјењује односе Србије и Републике Српске и како на њих утичу заједничке свечаности поводом националних празника, укључујући и прославу Дана Републике Српске, Кецмановић је одговорио да заједничко обиљежавање важних датума представља и узрок и посљедицу српско-српских односа, који су бољи него икад.
„То рођенданско окупљање у Бањалуци, на коме је делегација Србије била изузетно бројна, представља симболички израз јединства два дијела истог народа са обала Дрине. Истовремено, прослава повратно емитује енергију и емоцију да јединство постане још веће“, објаснио је Кецмановић.
Он је истакао да Орден заставе са златним вијенцем, који му је на прослави Дана Републике Српске у Бањалуци уручио предсједник Милорад Додик, доживљава као признање за научни и педагошки рад на оба универзитета у Српској, као и за оснивање, изградњу и руковођење Факултетом политичких наука у Бањалуци, прије свега за његове књиге, студије и краће текстове о Републици Српској и БиХ.
„Рачунам да сам нешто допринио и као сенатор Републике Српске и политички савјетник предсједника Републике. Да сам млађи, рекао бих да признање представља охрабрење и подстицај да даље наставим, али ја за дуже настављање немам времена“, навео је Кецмановић.
Како каже, орден који је добио показао му је да се у Српској цијени то што је урадио током минулих деценија, што га испуњава задовољством.
„Посебно ми је драго што ми је орден уручио лично предсједник Републике Милорад Додик, као што ми импонује да сам одликован у истом високом рангу са /академиком/ Матијом Бећковићем“, нагласио је Кецмановић.
(www.palelive.com / Срна)