БАЊАЛУКА – Загрљаји су много више од једноставног физичког додира – они су мост који повезује двије особе на емоционалном, психолошком и чак физиолошком нивоу, рекла је Срни психолог Маја Савановић Зорић.
Она је данас, поводом Међународног дана загрљаја, подсјетила колико су важни ови мали тренуци повезивања и како могу позитивно утицати на ментално здравље.
Зорићева истиче да загрљаји ослобађају хормон окситоцин, познат као „хормон љубави“, који помаже у смањењу стреса, анксиозности и осјећаја усамљености.
„Осим тога, физички контакт током загрљаја смањује ниво кортизола, хормона стреса, стабилизује крвни притисак и побољшава имунолошки систем“, наводи Зорићева.
Она је рекла да истраживања показују да је потребно најмање 20 секунди загрљаја како би се постигао оптималан учинак на тијело и ум.
„У тих 20 секунди, тијело се опушта, срчани ритам се усклађује, а осјећај повезаности с другом особом се продубљује. Можда вам звучи дуго, али покушајте – загрлите драгу особу, дишите заједно и осјетите како се стрес топи“, савјетује Зорићева.
Она је истакла да у раду с породицама често говори о важности физичке блискости, посебно у тешким временима.
„Загрљаји не само да јачају међуљудске односе, већ помажу у отварању емотивних канала. Понекад загрљај може рећи више од хиљаду ријечи“, истиче Зорићева.
Она савјетује да се практикују загрљаји сваки дан.
„Почните с најближима – загрлите чланове породице, партнера или дјецу. Ови мали тренуци могу направити велику разлику“, рекла је Зорићева и додала да се, кад некога грлите, фокусирате на осјећај топлине и сигурности.
Она је навела да је потребно поштовати границе, истичући да неки људи можда нису спремни за физички контакт, што је , како је навела у реду.
„Загрљај је поклон који можете дати свакоме – не кошта ништа, а доноси много. На овај Међународни дан загрљаја, изађите из своје зоне комфора и загрлите некога. Можда баш тај загрљај промијени нечији дан“, рекла је Зорићева.
Међународни дан загрљаја озваничен је 21. јануара 1986. године, а о његовој популарности говори чињеница да се прославља широм свијета.
(www.palelive.com / Срна)