Аутомобили на електрични погон постају све чешћи избор путника, нарочито у Европи, гдје владе и компаније интензивно раде на развоју инфраструктуре за пуњење електричних возила. Туристички градови на Алпама, као што су Цел ам Зее у Аустрији или Шамони у Француској, предњаче у инсталирању електропуњача како би омогућили туристима једноставан и доступан начин пуњења својих возила током одмора.
Са стотинама пуњача стратешки распоређених широм ових региона, постало је очигледно да је електрична инфраструктура један од кључних елемената у подршци савременом туризму и еколошки одговорном кретању.
На жалост, на Палама и у околним туристичким центрима као што су Јахорина и Романија, ситуација је далеко од такве. Иако смо оријентисани на развој туризма, нарочито зими, када многи туристи долазе да уживају у зимским спортовима, тренутна понуда електропуњача је минимална.
Поред пуњача на Равној планини и једног на Јахорини, недостатак инфраструктуре за електрична возила могао би бити озбиљна препрека за туристе који посједују електричне аутомобиле, нарочито оне који долазе из земаља попут Аустрије, Њемачке или Швајцарске, гдје је коришћење електричних возила у наглом порасту.
Паралела са Алпским регионом
Гледајући примјере са Алпа, видимо како модерна туристичка дестинација мора да прати трендове у технологији и одрживом развоју. У овим регионима, локалне власти у сарадњи са приватним и јавним предузећима инсталирају мрежу пуњача за електрична возила. Велике компаније попут Ionity, која је један од водећих оператера пуњача у Европи, и разни други произвођачи аутомобила (Тесла, VW), удружују снаге како би туристима обезбиједили једноставан приступ пуњењу.
Неке земље субвенционишу инсталацију пуњача у оквиру националних програма зелене транзиције, док се у другим регионима пуњачи финансирају кроз приватне иницијативе хотела, одмаралишта и бензинских станица.
Цијене пуњача варирају у зависности од типа и снаге. На примјер, брзи пуњачи високог капацитета, који могу да напуне аутомобил за 30-40 минута, коштају између 20.000 и 50.000 евра по јединици. Спорији, обични пуњачи су јефтинији, са цијенама од 1.000 до 5.000 евра, али процес пуњења траје дуже. Управљање овим пуњачима углавном је под надзором електро-компанија, али често и приватни хотели и одмаралишта имају сопствене пуњаче, чиме привлаче одређену категорију туриста који су оријентисани на одрживи туризам.
Ко инсталира пуњаче у Босни и Херцеговини?
У Босни и Херцеговини и Републици Српској, инсталацију пуњача за електрична возила тек је почела да добија на замаху, али смо још далеко од достигнућа која видимо у алпским земљама. Неколико кључних актера учествује у овој транзицији. У Требињу је, на примјер, приватна компанија поставила прве пуњаче, а сличне иницијативе примјењују се и у другим дијеловима земље. У Сарајеву, једна аутокомпанија је поставила неколико пуњача, док се у ширем региону око града за постављање пуњача брину и компаније попут телекома.
Нажалост, постоји још увек недостатак приватних инвестиција у овај сектор, мада постоје позитивни примјери попут хотела који су одлучили да поставе пуњаче за своје госте како би привукли одређену категорију туриста. Већина пуњача још увијек се поставља на иницијативу јавних предузећа или у сарадњи с међународним организацијама које подржавају зелене пројекте и обновљиве изворе енергије.
Шта је потребно приватним објектима за пуњење возила?
Када туристи стигну у приватне објекте, потребно им је обезбедити доступну и ефикасну услугу пуњења. За мање објекте, попут приватних апартмана или викендица, спори пуњачи који раде на стандардној електричној мрежи могу бити прихватљива опција. Међутим, за веће туристичке објекте, или за оне који желе да се позиционирају као водећи у пружању услуга за електричне аутомобиле, инсталација трофазне струје и брзих пуњача је много боље рјешење.
Трофазни системи омогућавају брже пуњење возила, што је велика предност за туристе који не желе да губе драгоцјено вријеме на дуго чекање. Иако ови системи могу да буду скупљи у почетку, дугорочно могу привући више туриста и пружити бољу услугу. За приватне објекте, улагање у пуњаче не представља само питање удобности за госте, већ и прилику да се позиционирају као одрживи и еколошки свјесни објекти.
Потреба за развојем пуњачке инфраструктуре на Палама
Како туризам у Палама наставља да расте, очигледно је да морамо да размотримо и инфраструктурне потребе модерног доба. Увођење више пуњача на стратегијским локацијама било би не само практично, већ и неопходно за привлачење све веће групе еко-свјесних туриста. Уз то, како би се повећала свијест и охрабриле инвестиције, локална заједница може да организује партнерства између јавног и приватног сектора, или чак иницијативе као што су субвенције за предузетнике који желе да улажу у пуњаче.
Закључак
Иако је тржиште електричних аутомобила тек у развоју, јасно је да будућност припада еколошки прихватљивим рјешењима. Тренутна ситуација на Палама, са нула пуњача за електрична возила, далеко је од онога што је потребно једној модерној туристичкој дестинацији. Гледајући примјере из алпских земаља, можемо видјети како интеграција пуњача за електрична возила може значајно допринијети атрактивности дестинације за туристе. Неопходно је хитно радити на развоју ове инфраструктуре, како би Пале постале дестинација у корак с временом и потребама савремених туриста.
Прочитати још
Пале не раде довољно на развоју бициклизма
Пале и даље без кружних токова на кључним раскршћима
(www.palelive.com / Пише: Станишић Владимир)
Hahaha, u Palama nisu u stanju da osbosobe fontanu, kao i urede i uzgoje drveće u tkz. Olimpijskom parku, a za lokalnu vlast su električna vozila i punjači, potpuna nepoznanica.
Teško Palama sa ovakvom nesposobnom vlašću, samo mogu dalje stagnirati, što se jasno vidi u zadnjih osam godina,