BANJALUKA – Mjerenje indikatora bezbjednosti saobraćaja u Republici Srpskoj u ovoj godini pokazalo je da je došlo do povećanja procenta korištenja sigurnosnog pojasa, dok su lošiji pokazatelji kada je u pitanju vožnja pod dejstvom alkohola i korištenja mobilnog telefona tokom vožnje.
Rezultate mjerenje ovih indikatora danas su u Banjaluci prezentovali predstavnici Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske i Saobraćajnog fakulteta u Doboju.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Milija Radović izjavio je danas u Banjaluci da je ovo treće mjerenje indikatora bezbjednosti saobraćaja provedeno u Srpskoj.
„Kad je Agencija osnovana prije 10 godina, korištenje bezbjednosnog pojasa na prednjim sjedištima bilo je na nivou od 39 odsto, dok je sada 82 odsto“, rekao je Radović novinarima tokom prezentacije rezultata provedenog istraživanja.
Prema njegovim riječima, u odnosu na 2019. godinu, došlo je do pogoršanja kada je u pitanju brzina kretanja.
„Sad je više vozača koji voze preko ograničenja. Zabrinjava i upotreba mobilnog telefona, koja predstavlja ogroman rizik za izazivanje saobraćajnih nezgoda. Ne možemo biti zadovoljni ni sa indikatporom alkohol, koji je veoma viso“, naglasio je Radović.
On je najavio da sutra u Srpskoj počinje kampanja „Lako je alkohol odbiti“, koja će trajati do kraja januara, s ciljem da se preventivno djeluje na vozače da tokom predstojećih praznika posebno vode računa da ne sjedaju za volan ako konzumiraju alkohol.
Radović je naveo da indikatori održavaju stanje sistema bezbjednost saobraćaja.
„Ako imate veliki broj vozača koji voze pod uticajem alkohola, veliki broj onih koji prekoračuju brzinu kretanja, mali broj onih koji koriste sigurnosni pojas, situacija nije dobra i za posljedicu će imati veliki broj saobraćajnih nezgoda. Zbog toga su ovakva istraživanja od posebnog značaja“, napomenuo je Radović.
Profesor bezbjednosti saobraćaja na Saobraćajnom fakultetu u Doboju Bojan Marić istakao je da je po mnogim indikatorima vidljivo znatno poboljšanje stanja u bezbjednosti saobraćaja.
„Procenat vozača koji vezuju pojas u razvijenim zemljama je oko 95 odsto, a mi smo na nivou od 85 odsto, dok oko 82 odsto suvozača veže pojas. Kad vidimo gdje smo bili prije deset godina, napredak je ogroman“, pojasnio je Marić.
Marić je naveo da je najlošija karika u bezbjednosti saobraćaja u odnosu na razvijene zemlje izgradnja održivog sistema bezbjednosti saobraćaja, a to podrazumijeva stabilne izvore finansiranja.
„Pred nama je izrada nove strategije bezbjednosti saobraćaja i jedan od segmenata koji moramo da unaprijedimo je finansiranje bezbjednosti saobraćaja“, rekao je Marić.
(www.palelive.com / Srna)
Pa vežemo se da bi mogli da više cugamo i lakše četujemo 🙂 Srpska logika. Volem <3